Ilum Aalborg ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | — | 1.137 | 172 | 0 | 165 | 336 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | 267 | 2.126 | 6.837 | 88.170 | 0 | 10.165 | 328.568 |
| Anlægsaktiver i alt | 1 | 1 | 61.017 | 175.029 | 4.710.985 | 5.022.504 | 4.600.000 | 4.600.000 | 3.795.987 |
| Aktiver i alt | 1 | 1 | 61.284 | 177.155 | 4.717.822 | 5.110.674 | 4.600.000 | 4.610.165 | 4.124.555 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.500 | 7.356 | 8.569 | 17.035 | 1.079.868 | 1.268.997 | 882.280 | 1.125.915 | 1.547.763 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 3.342.657 | 3.310.400 | 3.260.289 | 3.208.086 | 3.161.869 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.500 | 7.356 | 8.569 | 17.035 | 4.422.525 | 4.579.397 | 4.142.569 | 4.334.001 | 4.709.632 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -2.500 | -7.356 | -8.302 | -14.910 | 111.966 | 16.141 | 367.311 | 225.189 | -921.064 |
| Årets resultat | -2.500 | -4.856 | 20.071 | 107.405 | 102.831 | 215.694 | -71.334 | -142.122 | -850.266 |
| Egenkapital i alt | -2.499 | -7.355 | 52.715 | 160.120 | 262.951 | 478.645 | 407.311 | 265.189 | -585.077 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | -4.856 | -1.200 | -8.450 | 65.170 | 34.532 | 123.077 | -23.478 | -233.946 |
| Resultat af primær drift | -2.500 | -4.856 | -1.200 | -8.450 | 238.105 | 34.532 | — | — | — |
| Resultat før skat | -2.500 | -4.856 | 19.804 | 105.546 | 132.146 | 198.646 | -62.998 | -181.267 | -1.173.473 |
| Årets resultat | -2.500 | -4.856 | 20.071 | 107.405 | 102.831 | 215.694 | -71.334 | -142.122 | -850.266 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 0 | — | — | — | 0 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 1 | 1 | — | 1 | 2 | 0 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i besidde kapitalandele i selskaber samt dermed beslægtetvirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2025 - 30. juni 2026 udviser et resultat på kr. -850.266, og selskabets balance pr. 30. juni 2026 udviser en balancesum på kr. 4.124.555, og en egenkapital på kr. -585.077.Selskabet er derfor omfattet af kapitaltabsreglerne, jf. selskabslovens § 119.Selskabets ledelse forventer en positiv indtjening for det kommende år, således selskabets egenkapitalkan reetableres ved egen indtjening.Selskabets kapitalejere stiller løbende likviditet til rådighed til dækning af det forventedelikviditetsbehov, hvilket også forventes at kunne ske for 2026/27. Ledelsen har aflagt årsrapporten under forudsætning om fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.