Tandlægeselskabet ORIS Tandlægerne Smed og Donslund I/SAktiv
Økonomiske nøgletal
7.789.803 kr.+7,4%
Bruttofortjeneste 2023
+3,3%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2023
Nøgletal
202367,9%
Soliditetsgrad
4,2×
Likviditetsgrad
186,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 2.171 | 2.293 | 3.606 | 722 | 48.534 | 30.283 | 19.590 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.355.938 | 2.494.691 | 2.584.130 | 2.897.676 | 3.004.512 | 2.510.883 | 3.468.704 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 2.355.938 | 2.494.691 | 2.584.130 | 2.897.676 | 3.004.512 | 2.510.883 | 3.468.704 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.036.575 | 997.381 | 871.520 | 1.757.105 | 761.229 | 638.290 | 829.791 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 98.627 | 300.565 | 300.565 | 307.369 | 283.835 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.036.575 | 997.381 | 970.147 | 2.057.670 | 1.061.794 | 945.659 | 1.113.626 |
| Selskabskapital | — | — | — | — | — | — | — |
| Overført resultat | 1.319.363 | 1.497.310 | 1.613.983 | 840.006 | 1.942.718 | 1.565.224 | 2.355.078 |
| Årets resultat | 3.420.499 | 3.657.310 | 3.593.984 | 840.006 | 4.064.478 | 3.725.223 | 4.395.078 |
| Egenkapital i alt | 1.319.363 | 1.497.310 | 1.613.983 | 840.006 | 1.942.718 | 1.565.224 | 2.355.078 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 6.414.728 | 6.380.691 | 6.677.813 | 6.379.152 | 7.415.666 | 7.255.129 | 7.789.803 |
| Resultat af primær drift | 3.422.184 | 3.655.563 | 3.592.656 | 838.706 | 4.065.458 | 3.731.325 | 4.407.265 |
| Resultat før skat | 3.420.499 | 3.657.310 | — | — | — | — | 4.395.078 |
| Årets resultat | 3.420.499 | 3.657.310 | 3.593.984 | 840.006 | 4.064.478 | 3.725.223 | 4.395.078 |
| Personaleomkostninger | 2.992.544 | 2.725.128 | 3.085.157 | 5.540.446 | 3.350.208 | 3.523.804 | 3.382.538 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 5 | 8 | 8 | 10 | 8 | 8 | 7 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Interessentskabets hovedaktivitet består i drift af tandlægeklinik.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.