Climaid ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 207.812 | 10.883 | 311.478 | 27.864 | 53.075 | 355.502 | 449.277 | 236.484 | 767.751 |
| Omsætningsaktiver i alt | 213.087 | 11.534 | 349.228 | 204.793 | 529.565 | 573.858 | 703.737 | 606.526 | 932.895 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | 418.413 | 545.332 | 733.825 | 1.151.234 | 1.582.763 | 2.148.931 |
| Aktiver i alt | 213.087 | 11.534 | 349.228 | 623.206 | 1.074.897 | 1.307.683 | 1.854.971 | 2.189.289 | 3.081.826 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 218.811 | 88.259 | 237.720 | 214.588 | 284.446 | 208.126 | 201.946 | 470.676 | 1.679.978 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 12.625 | — | — | — | 130.250 | 130.250 | 130.250 |
| Gældsforpligtelser i alt | 218.811 | 88.259 | 250.345 | 214.588 | 284.446 | 208.126 | 332.196 | 600.926 | 1.810.228 |
| Selskabskapital | 2 | 2 | 2 | 80.000 | 80.000 | 85.600 | 95.112 | 97.689 | 100.203 |
| Overført resultat | -5.726 | -76.727 | 58.883 | -125.795 | 129.119 | 284.638 | 502.257 | 147.754 | -810.733 |
| Årets resultat | -5.728 | -84.319 | 175.608 | 217.684 | 353.911 | -431.903 | -452.304 | -298.683 | -721.428 |
| Egenkapital i alt | -5.724 | -76.725 | 98.883 | 316.567 | 670.478 | 938.575 | 1.487.018 | 1.478.335 | 1.271.598 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | 43.974 | — | — | — | — | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | 337.210 | 415.863 | 645.727 | -221.519 | 755.156 | 1.173.439 | 1.124.402 |
| Resultat af primær drift | -430.728 | -81.262 | 200.392 | — | — | -453.314 | -714.110 | -391.389 | -935.756 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | -331.874 | -503.774 | -72.655 | -513.245 |
| Resultat før skat | -5.728 | -84.319 | 200.380 | 244.006 | 443.147 | -457.938 | -714.446 | -391.345 | -935.500 |
| Årets resultat | -5.728 | -84.319 | 175.608 | 217.684 | 353.911 | -431.903 | -452.304 | -298.683 | -721.428 |
| Personaleomkostninger | 351.536 | 89.286 | 136.818 | 170.361 | 201.880 | 110.355 | 1.258.930 | 1.246.094 | 1.637.647 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | 121.440 | 210.336 | 318.734 | 422.511 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 2 | 2 | 2 | 4 | 4 | 4 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktiviteter består i af udvikling og salg af teknologi, der måler og analyserer data vedrørende indeklimaet.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.25 - 31.12.25 udviser et resultat på DKK -721.428 mod DKK -298.683 for tiden 01.01.24 - 31.12.24. Balancen viser en egenkapital på DKK 1.271.598.Resultatet afspejler selskabets betydelige investeringer i udvidelse af selskabets geografiske tilstedeværelse i Tyskland. Selskabet har erhvervet den tyske virksomhed Rysta GmbH med henblik på at etablere selskabets tilstedeværelse på det tyske marked, som udgør et væsentligt vækstpotentiale for koncernen.De afholdte udgifter til erhvervelsen og implementering er af engangskarakter og forventes ikke at genopstå i samme omfang i det kommende regnskabsår til de omfattede investeringer. Det er ledelsen vurdering, at årets negative resultat kan henføres til ovenstående. På den baggrund vurderes årets resultat som forventet. Oplysninger om fortsat driftLedelsen forventer en positiv udvikling i selskabets omsætning og resultat i det kommende regnskabsår. Resultatforventningen vil blive drevet af vækst i abonnementsindtægter, kommercialiseringen af de gennemførte udviklingsaktiviteter samt Rysta GmbH’s bidrag til vækst på tværs markeder. Det budgetterede resultat for det kommende år understøtter selskabets nuværende drift. Som led i den fortsatte internationale ekspansion til yderligere markeder, vurderer ledelsen det som den rigtige strategiske beslutning at tilføre selskabet yderligere likviditet. Ledelsen arbejder derfor på at etablere relevante finansiering
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.