Balling Solution ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet R. Balling Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 70.600 | 16.369 | 21.129 | 415 | 40.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 369.000 | 498.837 | 1.107.270 | 1.865.038 | 1.458.545 | 1.311.959 |
| Anlægsaktiver i alt | 184.000 | 282.444 | 310.351 | 0 | — | — |
| Aktiver i alt | 553.000 | 781.281 | 1.417.621 | 1.865.038 | 1.458.545 | 1.311.959 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | 1.718.882 | 1.048.679 | 850.698 | 804.432 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 495.000 | 1.210.540 | 1.718.882 | 1.048.679 | 850.698 | 804.432 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -13.000 | -479.259 | -351.261 | 766.359 | 557.847 | 457.527 |
| Årets resultat | -83.000 | -466.534 | 127.998 | 1.117.620 | -208.512 | -100.320 |
| Egenkapital i alt | 37.000 | -429.259 | -301.261 | 816.359 | 607.847 | 507.527 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 1.434.000 | 1.348.468 | 4.328.995 | 3.726.698 | -126.706 | -117.202 |
| Resultat af primær drift | -95.000 | -541.029 | 281.410 | 1.351.642 | -288.361 | -117.202 |
| EBITDA | -57.000 | -483.286 | 316.153 | 1.351.642 | — | — |
| Resultat før skat | — | — | 173.054 | 1.347.129 | -266.841 | -128.512 |
| Årets resultat | -83.000 | -466.534 | 127.998 | 1.117.620 | -208.512 | -100.320 |
| Personaleomkostninger | 1.491.000 | 1.831.754 | 4.012.842 | 2.375.056 | 161.655 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | 38.000 | 57.743 | 34.743 | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 5 | 7 | 12 | 10 | 1 | 0 |
| Udbytte | 0 | 0 | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive virksomhed med udførelse af bogføring, administration samt hermed forbundet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2022 - 31. december 2022 udviser et resultat på kr. -100.320, og selskabets balance pr. 31. december 2022 udviser en balancesum på kr. 1.311.959, og en egenkapital på kr. 507.527. , Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2022 - 31. december 2022 udviser et resultat på kr. -100.320, og selskabets balance pr. 31. december 2022 udviser en balancesum på kr. 1.311.959, og en egenkapital på kr. 507.527.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.