YO STUDIOS KØBENHAVN ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet BALSHØJ & ARVIN ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 91.473 | 129.488 | 1.442 | 14.010 | 0 | 378.351 | 10.648 | 579.781 |
| Omsætningsaktiver i alt | 0 | 251.847 | 585.219 | 926.880 | 876.420 | 1.091.353 | 1.654.826 | 1.552.174 | 1.685.736 |
| Anlægsaktiver i alt | 54.062 | 102.554 | 153.831 | 81.704 | 71.279 | 60.854 | 94.062 | 1.780.986 | 782.997 |
| Aktiver i alt | 54.062 | 354.401 | 739.050 | 1.008.584 | 947.699 | 1.152.207 | 1.748.888 | 3.333.160 | 2.468.733 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 220.000 | 142.860 | 212.747 | 382.212 | 276.778 | 456.528 | 601.071 | 1.089.785 | 1.613.305 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 220.358 | 142.860 | 212.747 | 382.212 | 276.778 | 456.528 | 601.071 | 1.089.785 | 1.613.305 |
| Selskabskapital | 0 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -166.296 | 159.473 | 474.235 | 574.304 | 618.853 | 643.611 | 1.095.749 | 1.078.127 | 805.428 |
| Årets resultat | -166.296 | 325.769 | 314.762 | 100.069 | 44.548 | 24.758 | 452.138 | 697.521 | 1.402.053 |
| Egenkapital i alt | -166.296 | 209.473 | 524.235 | 624.304 | 668.853 | 693.611 | 1.145.749 | 2.243.375 | 855.428 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 350.635 | 877.651 | 1.304.233 | 1.093.003 | 803.186 | 1.141.862 | 1.868.586 | 1.472.512 | 5.766.984 |
| Resultat af primær drift | -166.296 | 427.822 | 403.479 | 184.777 | 61.658 | 43.470 | 559.486 | -50.579 | 1.807.749 |
| EBITDA | -166.296 | 431.455 | 413.904 | 195.202 | 72.083 | 53.895 | 566.278 | 5.033 | 1.906.007 |
| Resultat før skat | -166.296 | 419.627 | 411.689 | 142.040 | 58.245 | 34.506 | 586.200 | 691.802 | 1.812.837 |
| Årets resultat | -166.296 | 325.769 | 314.762 | 100.069 | 44.548 | 24.758 | 452.138 | 697.521 | 1.402.053 |
| Personaleomkostninger | 516.931 | 446.196 | 890.329 | 897.801 | 731.103 | 1.087.967 | 1.302.308 | 1.467.479 | 3.791.008 |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 3.633 | 10.425 | 10.425 | 10.425 | 10.425 | 6.792 | 55.612 | 98.258 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 3 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive træningsstudio, webshop, handel, konsulentvirksomhed træningsvejledning og kursusvirksomhed og anden hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 5.766.984 kr. mod 4.051.167 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 1.402.053 kr. mod 697.521 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabet har i regnskabsåret gennemført en fusion med en tilknyttet virksomhed. Fusionen er regnskabsmæssigt behandlet efter sammenlægningsmetoden, idet de fusionerende virksomheder var under fælles kontrol. Ved anvendelse af sammenlægningsmetoden er aktiver, forpligtelser og egenkapitalposter indregnet til de regnskabsmæssige værdier på fusionstidspunktet, og sammenligningstallene er tilpasset, som om fusionen havde været gennemført fra starten af sammenligningsåret. Fusionen er gennemført som led i en forenkling af koncernstrukturen og forventes at bidrage til en mere effektiv administration og drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.