Nortlanders ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet NTFinance ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 63.364 | 48.925 | 29.461 | 17.133 | 16.719 | 4.465 | 8.475 | 484 |
| Omsætningsaktiver i alt | 10.000.000 | 25.225.071 | 29.315.642 | 1.112.389 | 1.102.723 | 1.109.071 | 2.416.007 | 2.410.017 | 5.570.247 |
| Anlægsaktiver i alt | 66.500.000 | 73.100.000 | 73.350.000 | 0 | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 76.500.000 | 98.325.071 | 102.665.642 | 1.112.389 | 1.102.723 | 1.109.071 | 2.416.007 | 2.410.017 | 5.570.247 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 9.950.000 | 25.148.475 | 29.139.091 | 755.000 | 42.499 | 67.500 | 5.000 | 5.000 | 5.001 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 9.950.000 | 25.148.475 | 29.139.091 | 755.000 | 42.499 | 67.500 | 5.000 | 5.000 | 5.001 |
| Selskabskapital | 100.000 | 100.000 | 112.500 | 112.500 | 112.500 | 112.500 | 112.500 | 112.500 | 112.500 |
| Overført resultat | 0 | -23.404 | 73.414.051 | 244.889 | 947.724 | 929.071 | 2.298.507 | 2.292.517 | 5.452.746 |
| Årets resultat | 0 | -23.404 | 32.955 | -101.124.870 | 702.835 | -18.653 | 1.369.436 | -5.990 | 3.160.229 |
| Egenkapital i alt | 66.550.000 | 73.176.596 | 73.526.551 | 357.389 | 1.060.224 | 1.041.571 | 2.411.007 | 2.405.017 | 5.565.246 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 0 | -35.764 | -19.024 | -29.409 | -12.142 | -21.240 | -10.866 | -5.990 | -7.991 |
| Resultat af primær drift | 0 | -35.764 | -19.024 | -29.409 | -12.142 | -21.240 | -10.866 | -5.990 | -7.991 |
| Resultat før skat | 0 | -30.026 | 42.239 | -102.210.460 | 700.173 | -21.315 | -10.866 | -5.990 | -7.991 |
| Årets resultat | 0 | -23.404 | 32.955 | -101.124.870 | 702.835 | -18.653 | 1.369.436 | -5.990 | 3.160.229 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at investere eller erhverve kapitalandele direkte eller indirekte i virksomheder inden for skirejsebureauvirksomhed og anden virksomhed efter direktionens skøn.
Det ordinære resultat efter skat udgør 3.160 t.kr. mod -6 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat som forventet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.