Tejn Smedeforretning ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Tronhøjen Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 385.987 | — | — | 143.276 | 0 | — | 215 | 215 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.822.000 | 1.961.852 | 2.072.333 | 2.303.535 | 3.203.178 | 2.566.513 | 3.039.409 | 2.987.204 | 3.506.306 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.168.000 | 1.371.767 | 1.615.231 | 1.458.518 | 977.502 | 1.181.023 | 935.363 | 1.474.506 | 1.931.291 |
| Aktiver i alt | 2.990.000 | 3.333.619 | 3.687.564 | 3.762.053 | 4.180.680 | 3.747.536 | 3.974.772 | 4.461.710 | 5.437.597 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.650.000 | 2.335.446 | 2.193.924 | 2.379.924 | 3.469.490 | 3.099.400 | 2.885.028 | 2.732.614 | 2.848.739 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.020.000 | 819.334 | 827.752 | 1.054.628 | 140.663 | 40.663 | 0 | — | 254.267 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.670.000 | 3.154.780 | 3.021.676 | 3.434.552 | 3.610.153 | 3.140.063 | 2.885.028 | 2.732.614 | 3.103.006 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 257.000 | 128.839 | 530.540 | 262.233 | 470.206 | 523.863 | 997.954 | 1.655.590 | 2.284.591 |
| Årets resultat | 257.000 | -128.529 | 401.701 | -268.307 | 207.972 | 53.657 | 474.091 | 657.636 | 628.989 |
| Egenkapital i alt | 307.000 | 178.839 | 580.540 | 312.233 | 520.206 | 573.863 | 1.047.954 | 1.705.590 | 2.334.591 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.868.000 | 2.873.228 | 4.535.740 | 1.823.094 | 1.665.109 | 650.547 | 2.099.997 | 2.977.124 | 4.394.815 |
| Resultat af primær drift | 437.000 | -83.337 | 594.756 | -274.572 | 331.021 | 135.083 | 633.746 | 989.211 | 841.224 |
| EBITDA | 552.000 | 98.701 | 997.067 | 3.258 | 653.212 | 524.884 | 994.518 | 1.513.699 | 1.477.747 |
| Resultat før skat | 350.000 | -160.191 | 505.981 | -338.387 | 255.587 | 69.154 | 608.815 | 860.276 | 807.924 |
| Årets resultat | 257.000 | -128.529 | 401.701 | -268.307 | 207.972 | 53.657 | 474.091 | 657.636 | 628.989 |
| Personaleomkostninger | 2.316.000 | 2.774.527 | 3.538.673 | 1.819.836 | 1.006.897 | 125.663 | 1.105.479 | 1.463.425 | 2.917.068 |
| Af- og nedskrivninger | 115.000 | 182.038 | 402.311 | 277.830 | 322.191 | 389.801 | 360.772 | 524.488 | 636.523 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 9 | 9 | 9 | 1 | 5 | 6 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består af at fremstille metalprodukter og metalkonstruktioner samt smedearbejde.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. oktober 2024 - 30. september 2025 udviser et resultat på kr. 628.989, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en balancesum på kr. 5.437.597, og en egenkapital på kr. 2.334.591.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.