Bugtens mandskabs udlejning IVSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.091.352 kr.-22,4%
Bruttofortjeneste 2020
-0,0%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017–2020
Nøgletal
20204,9%
Soliditetsgrad
1,1×
Likviditetsgrad
16,2%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Mocabe ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2020
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 53.450 | 35.273 | 57.802 | 27.645 |
| Omsætningsaktiver i alt | 82.735 | 96.267 | 775.125 | 1.238.433 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 82.735 | 96.267 | 775.125 | 1.238.433 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 54.692 | 59.141 | 724.268 | 1.177.762 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 54.692 | 59.141 | 724.268 | 1.177.762 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Overført resultat | — | — | 10.857 | 20.671 |
| Årets resultat | 28.042 | 9.083 | 13.731 | 9.814 |
| Egenkapital i alt | 28.043 | 37.126 | 50.857 | 60.671 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Bruttofortjeneste | 1.092.637 | 1.147.706 | 1.405.479 | 1.091.352 |
| Resultat af primær drift | 39.915 | 14.542 | 17.229 | 23.590 |
| Resultat før skat | 36.006 | 12.097 | 17.541 | 14.764 |
| Årets resultat | 28.042 | 9.083 | 13.731 | 9.814 |
| Personaleomkostninger | 1.052.722 | 1.133.164 | 1.388.250 | 1.067.762 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | 3 | 4 | 5 | 3 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2020Selskabets formål er at drive virksomhed med mandskabsudlejning, samt enhver i forbindelse hermed stående virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2020 udviser et overskud på kr. 9.814, og selskabets balance pr. 31. december 2020 udviser en egenkapital på kr. 60.671.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.