Preben Jørgensen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet MOTACILLA HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 607 | 0 | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.255.178 | 4.978.354 | 4.602.117 | 4.573.802 | 2.608.682 | 67.200 | 64.790 | 0 | — |
| Anlægsaktiver i alt | 5.089.046 | 4.214.658 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 7.344.224 | 9.193.012 | 4.602.117 | 4.573.802 | 2.608.682 | 67.200 | 64.790 | 0 | 0 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.574.895 | 7.283.953 | 5.380.911 | 5.389.229 | 3.030.525 | 2.899.872 | 2.983.944 | 3.374.443 | 3.375.171 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 3.767.000 | 3.673.236 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 7.341.895 | 10.957.189 | 5.380.911 | 5.389.229 | 3.030.525 | 2.899.872 | 2.983.944 | 3.374.443 | 3.375.171 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -74.681 | -1.814.177 | -828.794 | -865.427 | -471.843 | -2.882.672 | -2.969.154 | -3.424.443 | -3.425.171 |
| Årets resultat | -74.681 | -1.739.496 | 985.383 | -36.633 | 54.478 | -2.410.829 | -86.482 | -455.289 | -728 |
| Egenkapital i alt | -24.681 | -1.764.177 | -778.794 | -815.427 | -421.843 | -2.832.672 | -2.919.154 | -3.374.443 | -3.375.171 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 613.001 | 178.681 | 1.063.020 | 17.577 | 71.149 | -2.408.692 | -82.754 | 0 | 0 |
| Resultat af primær drift | 14.684 | -1.784.670 | 983.694 | 17.577 | 71.149 | -2.408.692 | -82.754 | 0 | — |
| EBITDA | 241.898 | -687.624 | 983.694 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -95.738 | -1.916.426 | 938.999 | 15.344 | 70.314 | -2.410.829 | -86.482 | -640 | -728 |
| Årets resultat | -74.681 | -1.739.496 | 985.383 | -36.633 | 54.478 | -2.410.829 | -86.482 | -455.289 | -728 |
| Personaleomkostninger | 371.103 | 866.305 | 79.326 | 0 | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 227.214 | 1.097.046 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at producere slagtesvin.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2025 - 31. december 2025 udviser et resultat på kr. -728, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en balancesum på kr. , og en egenkapital på kr. -3.375.171.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.