Ingerslev Vin ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
141.753 kr.-57,1%
Bruttofortjeneste 2024
-3,2%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017–2024
Nøgletal
2024-57.277 kr.
EBITDA
-458,4%
Soliditetsgrad
0,2×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2019Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet SIH Holding ApS.
2019Skattepligtig indkomst -22.313 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 33.829 | 8.543 | 0 | 125.824 | 183.096 | 102.215 | 103.764 | 6.490 |
| Omsætningsaktiver i alt | 46.329 | 10.206 | 37.448 | 633.765 | 778.093 | 578.995 | 686.756 | 195.703 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 521.000 | 470.083 | 394.173 | 318.263 | 242.346 | 25.000 |
| Aktiver i alt | 46.329 | 10.206 | 558.448 | 1.103.848 | 1.172.266 | 897.258 | 929.102 | 220.703 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 21.919 | 3.200 | 506.720 | 1.094.141 | 1.156.291 | 1.175.807 | 1.452.105 | 1.232.512 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 21.919 | 3.200 | 506.720 | 1.094.141 | 1.156.291 | 1.175.807 | 1.452.105 | 1.232.512 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 24.409 | 7.005 | 11.728 | -30.293 | -24.025 | -318.549 | -563.003 | -1.051.809 |
| Årets resultat | -83.176 | -17.404 | 4.723 | -42.022 | 6.269 | -294.525 | -244.454 | -488.806 |
| Egenkapital i alt | 24.410 | 7.006 | 51.728 | 9.707 | 15.975 | -278.549 | -523.003 | -1.011.809 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 178.333 | -10.634 | -22.304 | 706.238 | 794.579 | 374.579 | 330.121 | 141.753 |
| Resultat af primær drift | — | — | -22.304 | -4.585 | 27.984 | -332.544 | -235.122 | -274.623 |
| EBITDA | — | — | — | 71.332 | 103.894 | -256.634 | -159.205 | -57.277 |
| Resultat før skat | -83.176 | -17.404 | -22.313 | -51.292 | 8.152 | -375.712 | -288.593 | -334.403 |
| Årets resultat | -83.176 | -17.404 | 4.723 | -42.022 | 6.269 | -294.525 | -244.454 | -488.806 |
| Personaleomkostninger | 261.509 | 6.770 | 0 | 634.906 | 690.685 | 631.213 | 489.326 | 199.030 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 75.917 | 75.910 | 75.910 | 75.917 | 217.346 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 0 | — | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er at drive vinforretning samt anden hermed forbundet aktivitet.
Selskabets resultatopgørelse for 2024 udviser et underskud på kr. 488.806, og selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en negativ egenkapital på kr. 1.011.809.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.