M Larsen Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 200.000 kr. (124% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 35 | 5 | 16.674 | 15.017 | 266.022 | 72.549 | 16.928 | 211.905 | 106.970 |
| Omsætningsaktiver i alt | 35 | 5 | 16.674 | 1.530.922 | 2.872.008 | 2.442.646 | 2.615.803 | 2.530.699 | 2.467.639 |
| Anlægsaktiver i alt | 114.554 | 152.487 | 152.487 | 1.270.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Aktiver i alt | 114.589 | 152.492 | 169.161 | 2.800.922 | 2.912.008 | 2.482.646 | 2.655.803 | 2.570.699 | 2.507.639 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 119.608 | 168.791 | 125.827 | 54.694 | 70.719 | 19.951 | 66.094 | 75.831 | 50.955 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 119.608 | 168.791 | 125.827 | 54.694 | 70.719 | 19.951 | 66.094 | 75.831 | 50.955 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 65.000 | 65.000 | 65.000 | 65.000 | 65.000 | 65.000 | 65.000 |
| Overført resultat | -5.020 | -16.300 | -21.666 | 2.681.228 | 2.476.289 | 2.279.895 | 2.224.709 | 2.229.868 | 2.191.684 |
| Årets resultat | -5.020 | -11.280 | -5.366 | 2.813.394 | 205.561 | -78.594 | 244.814 | 205.159 | 161.816 |
| Egenkapital i alt | -5.019 | -16.299 | 43.334 | 2.746.228 | 2.841.289 | 2.462.695 | 2.589.709 | 2.494.868 | 2.456.684 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -5.020 | -11.280 | -5.365 | -9.590 | -13.670 | -15.650 | -8.723 | -7.813 | -9.000 |
| Resultat af primær drift | -5.020 | -11.280 | -5.365 | -9.590 | -13.670 | -15.650 | -8.723 | -7.813 | -9.000 |
| Resultat før skat | -5.020 | -11.280 | -5.366 | 2.862.588 | 285.766 | -96.913 | 310.805 | 264.197 | 209.040 |
| Årets resultat | -5.020 | -11.280 | -5.366 | 2.813.394 | 205.561 | -78.594 | 244.814 | 205.159 | 161.816 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | — | — | — | 221.000 | 300.000 | 117.800 | 300.000 | 200.000 | 200.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at fungere som holdingselskab og i øvrigt drive investeringsvirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2025 - 31. december 2025 udviser et resultat på 161.816 kr. Selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en balancesum på 2.507.639 kr., og en egenkapital på 2.456.684 kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.