Munk Engineering ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 550.000 kr. (99% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet TMunk Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 369.288 | 479.512 | 198.120 | 408.113 | 687.271 | 867.088 | 571.430 | 935.957 | 670.743 |
| Omsætningsaktiver i alt | 369.288 | 534.884 | 251.289 | 749.484 | 830.246 | 1.085.714 | 1.017.949 | 1.162.057 | 918.834 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 369.288 | 534.884 | 251.289 | 749.484 | 830.246 | 1.085.714 | 1.017.949 | 1.162.057 | 918.834 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 210.160 | 195.241 | 243.006 | 425.427 | 224.065 | 284.180 | 190.227 | 284.449 | 288.041 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 210.160 | 195.241 | 243.006 | 425.427 | 224.065 | 284.180 | 190.227 | 284.449 | 288.041 |
| Selskabskapital | 10.000 | 10.000 | 10.000 | 10.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 128 | 643 | -41.717 | 24.057 | 56.181 | 1.534 | 27.722 | 27.608 | 30.793 |
| Årets resultat | 149.128 | 289.515 | -42.360 | 315.774 | 532.124 | 695.353 | 776.188 | 799.886 | 553.186 |
| Egenkapital i alt | 159.128 | 339.643 | 8.283 | 324.057 | 606.181 | 801.534 | 827.722 | 877.608 | 630.793 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.137.476 | 1.051.024 | 575.081 | 1.156.335 | 1.509.806 | 1.736.869 | 1.879.225 | 1.920.827 | 1.650.353 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | 407.305 | — | 899.310 | 997.073 | 1.013.784 | 709.680 |
| Resultat før skat | 191.632 | 371.575 | -53.560 | 405.580 | 682.978 | 893.859 | 997.398 | 1.027.102 | 710.684 |
| Årets resultat | 149.128 | 289.515 | -42.360 | 315.774 | 532.124 | 695.353 | 776.188 | 799.886 | 553.186 |
| Personaleomkostninger | 945.844 | 676.213 | 627.547 | 749.030 | 822.926 | 837.559 | 882.152 | 907.043 | 940.673 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Udbytte | 109.000 | 289.000 | 0 | 250.000 | 500.000 | 750.000 | 750.000 | 800.000 | 550.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at yde rådgivning indenfor projektering og design af foderfabrikker samt projektledelse og anden hermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 553.186, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en egenkapital på kr. 630.793.Årets resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.