BK Demant Management ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 77.010 | 65.689 | 13.672 | 107.037 | 18.358 | 36.088 | 99.849 | 33.873 | 30.560 |
| Omsætningsaktiver i alt | 117.715 | 139.072 | 294.642 | 397.166 | 202.361 | 497.104 | 1.715.716 | 5.818.367 | 6.189.669 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.505.840 | 1.530.840 | 1.545.840 | 1.505.840 | 2.752.804 | 6.168.879 | 8.553.011 | 8.496.880 | 8.440.749 |
| Aktiver i alt | 1.623.555 | 1.669.912 | 1.840.482 | 1.903.006 | 2.955.165 | 6.665.983 | 10.268.727 | 14.315.247 | 14.630.418 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.554.014 | 1.615.711 | 1.783.823 | 1.719.873 | 2.829.796 | 6.703.148 | 10.458.116 | 14.576.846 | 14.989.625 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.554.014 | 1.615.711 | 1.783.823 | 1.719.873 | 2.829.796 | 6.703.148 | 10.458.116 | 14.576.846 | 14.989.625 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 19.541 | 4.201 | 6.659 | 133.133 | 75.369 | -87.165 | -239.389 | -311.599 | -409.207 |
| Årets resultat | 19.541 | -15.340 | 2.458 | 126.474 | -57.764 | -162.533 | -152.224 | -72.210 | -97.608 |
| Egenkapital i alt | 69.541 | 54.201 | 56.659 | 183.133 | 125.369 | -37.165 | -189.389 | -261.599 | -359.207 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 65.879 | -9.375 | 10.025 | 248.430 | -2.035 | 56.704 | 190.463 | 312.736 | 234.679 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -10.071 | 32.779 | 146.470 | 256.605 | 178.548 |
| EBITDA | — | — | — | — | -2.035 | 56.704 | 190.463 | 312.736 | 234.679 |
| Resultat før skat | 26.119 | -15.340 | 2.458 | 154.832 | -58.942 | -162.533 | -152.224 | -72.210 | -97.608 |
| Årets resultat | 19.541 | -15.340 | 2.458 | 126.474 | -57.764 | -162.533 | -152.224 | -72.210 | -97.608 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | 8.036 | 23.925 | 43.993 | 56.131 | 56.131 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive konsulentvirksomhed og varetage bestyrelseshverv, at eje kapitalandele og foretage passiv kapitalanbringelse samt hermed beslægtede aktiviteter.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2025 - 31. december 2025 udviser et resultat på kr. -97.608, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en balancesum på kr. 14.630.418, og en egenkapital på kr. -359.207.Årets resultat anses som mindre tilfredsstillende. Selskabet har tabt hele dets anpartskapital og er herved omfattet af kapitaltabsreglerne i Selskabsloven. Ledelsen forventer at der vil ske reetablering via fremtidig indtjening. Selskabet er finansieret via mellemregning med anpartshaver, som har bekræftet velvillighed til også i det kommende år at understøtte selskabets likviditetsbehov.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.