Cloud Retail Systems Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 69.313 | 3.011 | 301 | 921 | 11.764 | 2.093 | 646 | 312 | 760 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.404.272 | 1.426.410 | 6.549.636 | 6.586.950 | 1.627.018 | 1.904.314 | 2.025.638 | 2.180.380 | 2.332.241 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.325.000 | 50.000 | 0 | 0 | 19.900.000 | 19.900.000 | 19.900.000 | 24.890.000 | 11.890.000 |
| Aktiver i alt | 2.729.272 | 1.476.410 | 6.549.636 | 6.586.950 | 21.527.018 | 21.804.314 | 21.925.638 | 27.070.380 | 14.222.241 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 11.250 | 13.750 | 34.997 | 26.637 | 25.400 | 13.750 | 6.250 | 6.250 | 15.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 14.900.000 | 15.198.000 | 15.501.960 | 15.811.999 | 16.128.239 |
| Gældsforpligtelser i alt | 11.250 | 13.750 | 34.997 | 26.637 | 14.925.400 | 15.211.750 | 15.508.210 | 15.818.249 | 16.143.239 |
| Selskabskapital | 60.000 | 60.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 120.000 | 120.000 |
| Overført resultat | 2.658.022 | 1.402.660 | 6.424.639 | 6.470.313 | 6.511.618 | 6.502.564 | 6.327.428 | 11.132.131 | -2.040.998 |
| Årets resultat | 43.827 | -1.255.362 | 51.979 | 45.674 | 41.305 | -9.054 | -175.136 | -165.297 | -13.173.129 |
| Egenkapital i alt | 2.718.022 | 1.462.660 | 6.514.639 | 6.560.313 | 6.601.618 | 6.592.564 | 6.417.428 | 11.252.131 | -1.920.998 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -7.517 | -8.770 | — | — | -7.418 | -14.444 | 3.052 | -34.334 | -36.047 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | 3.052 | -34.334 | -36.047 |
| Resultat før skat | — | — | 73.226 | 58.561 | 52.955 | -9.054 | -175.136 | -166.833 | -13.171.593 |
| Årets resultat | 43.827 | -1.255.362 | 51.979 | 45.674 | 41.305 | -9.054 | -175.136 | -165.297 | -13.173.129 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at eje kapitalandele i andre selskaber samt anden form for investering og virksomhed, der efter det centrale ledelsesorgans skøn er forbundet hermed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -36 t.kr. mod -34 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -13.173 t.kr. mod -165 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Særlige posterLedelsen har vurderet, at som følge af, at datterselskabet, Cloud Retail Systems A/S, først opnår det fulde indtjeningspotentiale i fremtiden, så er det mest retvisende at foretage en nedskrivning af kostprisen med 13.000 t.kr. pr. 31. december 2025 på kaptitalandelene. Der foretages en løbende revurdering i takt med at datterselskabet, Cloud Retail Systems A/S indfrier målsætninger og budgetter for fremtiden. KapitaltabSelskabet har tabt over 50 % af selskabets selskabskapital. Selskabets ledelse er opmærksomme på kapitaltabsreglerne i selskabsloven. Det forventes, at positive resultater vil opnåes i de kommende år, således at den tabte virksomhedskapital vil blive reetableret. Selskabets koncernforbundne selskaber har overfor hinanden afgivet støtteerklæring, hvor de tilkendegiver, at de vil stille den nødvendige likviditet til rådighed for at sikre selskabets fortsatte drift. Med baggrund i ovenstående aflægger ledelsen årsrapporten med fortsat drift for øje.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.