JR Steenberg Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2021Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 49.000 | 10.769 | 10.272 | 9.218 | 117.180 |
| Omsætningsaktiver i alt | 130.000 | 1.510.111 | 2.332.791 | 198.047 | 164.093 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.450.000 | 2.594.510 | 465.348 | 51.580 | 836.450 |
| Aktiver i alt | 2.580.000 | 4.104.621 | 2.798.139 | 249.627 | 1.000.543 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 82.000 | 490.787 | 352.659 | 84.767 | 72.895 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 82.000 | 490.787 | 352.659 | 84.767 | 72.895 |
| Selskabskapital | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 |
| Overført resultat | 33.000 | 950.324 | 1.965.132 | 104.860 | 76.198 |
| Årets resultat | 2.169.000 | 1.116.535 | -1.222.868 | -2.280.620 | 762.788 |
| Egenkapital i alt | 2.498.000 | 3.613.834 | 2.445.480 | 164.860 | 927.648 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | -8.000 | -15.290 | -15.450 | -8.625 | -6.250 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -8.625 | -6.250 |
| Resultat før skat | 2.170.000 | 1.125.314 | -1.210.438 | -2.280.620 | 773.458 |
| Årets resultat | 2.169.000 | 1.116.535 | -1.222.868 | -2.280.620 | 762.788 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Udbytte | 0 | 54.000 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets væsentligste aktiviteter består i at eje kapitalandele i tilknyttede virksomheder.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-01-2021 - 31-12-2021 udviser et resultat på kr. 762.788, og selskabets balance pr. 31-12-2021 udviser en balancesum på kr. 1.000.543, og en egenkapital på kr. 927.648. Væsentlig usikkerhed om fortsat drift Den fortsatte drift i 2022 forudsætter, at datterselskabet Slagelse Anlægsfirma ApS fortsætter driften, herunder at kreditfaciliteterne fortsætter og at de serviceres ifølge vilkårene. Datterselskabet har gjort brug af statens Covid-19 hjælpepakker i form af moms- og A-skattelån. Der er indgået 24-måneders betalingsordning for en andel af gælden, og den resterende gæld forventes betalt til forfald. Datterselskabets nuværende bankengagement udløber pr. 1. juli 2022 og forventes genforhandlet. Da bankengagementet først forhandles efter årsrapportens godkendelse, er der usikkerhed om udfaldet, ligesom der er usikkerhed om realiseringen af budgetforventningerne for 2022. Ovenstående forhold og forventninger til kommende begivenheder indikerer, at der er en væsentlig usikkerhed, som kan skabe betydelig tvivl om selskabets evne til at fortsætte driften. Sammenfattende er det dog ledelsens opfattelse, at selskabet vil have det nødvendige kapitalberedskab til at fortsætte driften i regnskabsåret 2022, og aflægger således årsregnskabet under forudsætning for fortsat drift. , Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-01-2021 - 31-12-2021 udviser et resultat på kr. 762.788, og sel
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.