MurerLarsen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.290.818 kr.+16,2%
Bruttofortjeneste 2025
+2,0%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2025
Nøgletal
202559,5%
Soliditetsgrad
2,4×
Likviditetsgrad
45,7%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025
Foreslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (43% af årets resultat).
Historik
2025158.800 kr.
2024126.600 kr.
2023122.000 kr.
20200 kr.
2019110.600 kr.
2018108.000 kr.
2017105.800 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 307.705 kr.67.694 kr.
2023Skattepligtig indkomst 168.852 kr.37.136 kr.
2022Skattepligtig indkomst 63.876 kr.Fratrukket underskud 16.456 kr.14.036 kr.
2021Skattepligtig indkomst -16.456 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 907 kr.198 kr.
2019Skattepligtig indkomst 169.676 kr.37.312 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 466.650 | 495.600 | 466.842 | 470.252 | 364.399 | 555.206 | 776.552 | 731.341 | 1.045.631 |
| Omsætningsaktiver i alt | 498.160 | 569.828 | 502.642 | 499.668 | 387.957 | 578.743 | 776.552 | 837.134 | 1.276.002 |
| Anlægsaktiver i alt | 109.597 | 83.099 | 56.599 | 30.001 | 30.000 | 30.000 | 30.000 | 0 | 93.000 |
| Aktiver i alt | 607.757 | 652.927 | 559.241 | 529.669 | 417.957 | 608.743 | 806.552 | 837.134 | 1.369.002 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 224.093 | 281.878 | 180.956 | 278.040 | 178.690 | 294.844 | 369.166 | 251.081 | 540.540 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 224.093 | 281.878 | 180.956 | 278.040 | 178.690 | 294.844 | 369.166 | 251.081 | 540.540 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 223.861 | 209.849 | 216.544 | 201.629 | 189.267 | 257.299 | 258.786 | 392.257 | 605.964 |
| Årets resultat | 130.907 | 93.989 | 117.295 | -14.915 | -12.361 | 68.031 | 123.488 | 260.071 | 372.507 |
| Egenkapital i alt | 379.661 | 367.849 | 377.144 | 251.629 | 239.267 | 307.299 | 430.786 | 568.857 | 814.764 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.103.259 | 783.942 | 771.451 | 724.726 | 668.184 | 806.347 | 904.303 | 1.110.675 | 1.290.818 |
| Resultat af primær drift | 171.780 | 126.566 | 153.200 | -16.047 | -10.897 | 95.768 | 165.354 | 341.155 | 489.289 |
| EBITDA | 198.228 | 153.066 | 179.696 | 10.550 | -10.897 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 169.203 | 125.118 | 152.548 | -17.741 | -13.861 | 92.050 | 160.624 | 338.361 | 483.563 |
| Årets resultat | 130.907 | 93.989 | 117.295 | -14.915 | -12.361 | 68.031 | 123.488 | 260.071 | 372.507 |
| Personaleomkostninger | 905.031 | 630.876 | 591.755 | 714.176 | 679.081 | 710.579 | 738.949 | 764.520 | 801.529 |
| Af- og nedskrivninger | 26.448 | 26.500 | 26.496 | 26.597 | 0 | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 110.600 | 0 | — | — | 122.000 | 126.600 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet er at drive murermestervirksomhed og hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.