Brøchner Mangaard ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 3 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.271 | 781 | 1.218 | 113.250 | 284.350 | 569 | 1.742 | 694 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.271 | 781 | 1.218 | 113.250 | 502.478 | 9.569 | 103.908 | 153.814 |
| Anlægsaktiver i alt | 106.708 | 76.472 | 40.001 | 434.171 | 388.054 | 75.462 | 71.901 | 50.395 |
| Aktiver i alt | 107.979 | 77.253 | 41.219 | 547.421 | 890.532 | 85.031 | 175.809 | 204.209 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 23.829 | 30.079 | 84.375 | 189.868 | 653.286 | 660.611 | 864.020 | 1.081.356 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 23.829 | 30.079 | 84.375 | 189.868 | 653.286 | 660.611 | 864.020 | 1.081.356 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -43.595 | -50.335 | -64.194 | -16.618 | -112.422 | -615.580 | -728.211 | -917.147 |
| Årets resultat | 79.286 | -36.976 | -90.330 | 360.710 | -120.307 | -812.827 | -112.630 | -188.936 |
| Egenkapital i alt | 84.150 | 47.174 | -43.156 | 357.553 | 237.246 | -575.580 | -688.211 | -877.147 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -17.965 | -6.740 | -8.742 | -13.800 | -23.469 | -25.540 | -34.139 | -29.128 |
| Resultat af primær drift | -17.965 | -6.740 | -8.742 | -13.800 | -23.469 | -25.540 | -34.139 | -29.128 |
| Resultat før skat | 79.286 | -36.976 | -85.330 | 360.710 | -132.275 | -800.859 | -123.894 | -194.722 |
| Årets resultat | 79.286 | -36.976 | -90.330 | 360.710 | -120.307 | -812.827 | -112.630 | -188.936 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at fungere som holdingselskab og i øvrigt drive investeringsvirksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -29 t.kr. mod -34 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -189 t.kr. mod -113 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for værende ikke tilfredsstillende. Usikkerhed om going concernSelskabet har tabt over halvdelen af virksomhedskapitalen, og er således omfattet af Selskabsloven §119 om kapitaltab. Det er defineret som, at kapitaltabet medfører at der er en væsentlig usikkerhed om selskabets evne til at fortsætte driften. Det er dog ledelsens klare forventning, at selskabet har mulighed for at opretholde nuværende kreditfaciliteter og at egenkapitalen kan reetableres ved den positive drift, der ses efter regnskabets afslutning i april 2025, hvorfor regnskabet aflægges under forudsætning om virksomhedens fortsatte drift. Det bemærkes, at en større del af det negative resultat tilskrives at koncerninterne tilgodehavender er nedskrevet til nul. Det er dog ledelsens forventning, at den fremtidige drift medfører, at tilgodehavender kan opskrives til nominel værdi i regnskabsåret 2025/26.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.