Halsnæs Sten Og Grus ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Anders Jensen Sten og Grus Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 8.640 | 690 | 2.019 | 1.423 | 85.101 | 10.768 | 586.406 | 1.218.421 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.288.666 | 1.923.914 | 2.851.030 | 2.488.446 | 1.257.067 | 2.093.909 | 3.057.163 | 3.864.266 |
| Anlægsaktiver i alt | 666.910 | 596.830 | 526.746 | 499.898 | 161.262 | 76.338 | 0 | 634.632 |
| Aktiver i alt | 2.955.576 | 2.520.744 | 3.377.776 | 2.988.344 | 1.418.329 | 2.170.247 | 3.057.163 | 4.498.898 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.850.352 | 2.848.702 | 4.184.826 | 2.674.370 | 1.895.694 | 1.829.203 | 1.595.443 | 2.225.966 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.850.352 | 2.848.702 | 4.184.826 | 2.674.370 | 1.895.694 | 1.829.203 | 1.595.443 | 2.225.966 |
| Selskabskapital | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.050.000 | 1.050.000 | 1.050.000 | 1.050.000 | 1.050.000 |
| Overført resultat | -894.776 | -1.327.958 | -1.807.050 | -736.026 | -1.527.365 | -708.956 | 411.720 | 1.222.932 |
| Årets resultat | -473.751 | -433.182 | -479.091 | -378.976 | -791.339 | 818.409 | 1.120.676 | 811.212 |
| Egenkapital i alt | 105.224 | -327.958 | -807.050 | 313.974 | -477.365 | 341.044 | 1.461.720 | 2.272.932 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -489.680 | -435.342 | -491.754 | 259.242 | 860.345 | 1.347.889 | 1.584.229 | 1.599.812 |
| Resultat af primær drift | -559.760 | -505.422 | -561.838 | -405.939 | -140.373 | 743.966 | 779.197 | 1.033.257 |
| EBITDA | -489.680 | -435.342 | -491.754 | -334.606 | -12.987 | 828.890 | 855.535 | 1.036.125 |
| Resultat før skat | -607.373 | -555.361 | -614.219 | -485.867 | -174.768 | 730.466 | 794.180 | 1.040.015 |
| Årets resultat | -473.751 | -433.182 | -479.091 | -378.976 | -791.339 | 818.409 | 1.120.676 | 811.212 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 593.848 | 873.332 | 518.999 | 728.694 | 563.687 |
| Af- og nedskrivninger | 70.080 | 70.080 | 70.084 | 71.333 | 127.386 | 84.924 | 76.338 | 2.868 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens formål er erhvervsvirksomhed ved indvinding af råstoffer.
Resultatet af selskabets aktiviteter udviste i regnskabsåret et resultat på DKK 811.212 mod DKK 1.120.676 sidste år. Egenkapitalen udgjorde på balancedagen DKK 2.272.932. Selskabet anser året resultat for værende tilfredsstillende, på trods af stigende indkøbspriser og nye transportafgifter. Driften er optimeret og selv med et vigende markedet og øget konkurrence har selskabet formået at forbedre årsresultatet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.