Highroad Developers ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021/22Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2023Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2022
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 17.423 | 16.638 | 6.493 | 14.598 | 17.380 |
| Omsætningsaktiver i alt | 36.173 | 37.888 | 14.743 | 17.598 | 19.130 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 36.173 | 37.888 | 14.743 | 17.598 | 19.130 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 253.750 | 266.250 | 262.250 | 277.642 | 286.392 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 253.750 | 266.250 | 262.250 | 277.642 | 286.392 |
| Selskabskapital | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 |
| Overført resultat | -277.577 | -288.362 | -307.507 | -320.044 | -327.262 |
| Årets resultat | -65.085 | -10.785 | -19.145 | -12.537 | -7.218 |
| Egenkapital i alt | -217.577 | -228.362 | -247.507 | -260.044 | -267.262 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | -10.000 | -10.000 | -19.000 | -12.000 | -7.000 |
| Resultat af primær drift | -10.000 | -10.000 | -19.000 | -12.000 | -7.000 |
| Resultat før skat | -11.085 | -10.785 | -19.145 | -12.537 | -7.218 |
| Årets resultat | -65.085 | -10.785 | -19.145 | -12.537 | -7.218 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabet har været uden aktiviteter i regnskabsåret.
Årets bruttotab udgør -7 t.kr. mod -12 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -7 t.kr. mod -13 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Selskabet har tabt egenkapitalen. Ledelsen forventer at retablere egenkapitalen ved fremtidig indtjening eller kapitalforhøjelse. Der er afgivet tilbagetrædelseserklæring fra kapitalejernes side. Det er ledelsens vurdering, at selskabet har tilstrækkelig likviditets- og kapitalberedskab det kommende år. Det er ved regnskabsaflæggelsen forudsat, at de stillede kreditfaciliteter kan opretholdes og udvides i takt med behovet, og årsregnskabet er derfor aflagt under forudsætning af virksomhedens fortsatte drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.