Atendi Scandinavia Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2022Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Mogens Gewecke Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 55.561 | 55.546 | 55.496 | 54.496 | 53.061 | 51.674 | 50.674 | 49.424 | 48.174 |
| Omsætningsaktiver i alt | 55.561 | 55.546 | 55.496 | 54.496 | 53.061 | 51.674 | 50.674 | 49.424 | 50.051 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 334.528 | 0 | 0 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 55.561 | 55.546 | 55.496 | 54.496 | 387.589 | 51.674 | 50.674 | 49.424 | 50.051 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 8.500 | 12.000 | 15.500 | 18.000 | 23.695 | 29.076 | 98.034 | 35.642 | 39.142 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 68.752 | 68.752 |
| Gældsforpligtelser i alt | 8.500 | 12.000 | 15.500 | 18.000 | 23.695 | 29.076 | 98.034 | 104.394 | 107.894 |
| Selskabskapital | 450.000 | 450.000 | 450.000 | 450.000 | 450.000 | 450.000 | 450.000 | 450.000 | 450.000 |
| Overført resultat | -402.939 | -406.454 | -410.004 | -413.504 | -384.170 | -427.402 | -497.360 | -504.970 | -507.843 |
| Årets resultat | -3.515 | -3.515 | -3.550 | -3.500 | 327.398 | -341.296 | -69.958 | -7.610 | -2.873 |
| Egenkapital i alt | 47.061 | 43.546 | 39.996 | 36.496 | 363.894 | 22.598 | -47.360 | -54.970 | -57.843 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -3.500 | -4.500 | -3.800 | -3.800 | 37 | — |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -3.515 | -3.515 | -3.550 | -3.500 | 327.398 | -341.296 | -69.958 | -7.610 | -4.750 |
| Årets resultat | -3.515 | -3.515 | -3.550 | -3.500 | 327.398 | -341.296 | -69.958 | -7.610 | -2.873 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens aktivitet består i at besidde aktier i selskaber, der i Norden driver handel med lys- og lydudstyr og hermed forbundne aktiviteter.
Årets resultat udviser et underskud på 3 t.kr., og selskabet har ikke haft nævneværdi aktivitet i regnskabsåret. Selskabets egenkapital udgør -58 t.kr. pr. 31.12.2025 og selskabet er således omfattet af selskabslovens bestemmelser om kapitaltab. Tilknyttede selskaber har afgivet tilbagetrædelse for øvrige kreditorer, hvorfor årsrapporten aflægges med fortsat drift for øje. Selskabet erhvervede i 2023 samtlige aktier i Atendi Sverige AB. Atendi Sverige AB blev erklæret konkurs i 2024. Kapitalinteressen blev nedskrevet til 0 kr. i 2023.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.