Hvide Sande Facadepuds ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Hvide Sande Murerforretning ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 59.541 | 88.084 | 95.196 | 70.570 | 97.212 | 95.850 | 13.783 | 27.277 | 20.709 |
| Omsætningsaktiver i alt | 59.541 | 88.084 | 127.641 | 73.122 | 182.334 | 294.425 | 113.783 | 127.277 | 122.403 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 59.541 | 88.084 | 127.641 | 73.122 | 182.334 | 294.425 | 113.783 | 127.277 | 122.403 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.308 | 11.448 | 20.472 | 5.000 | 95.090 | 198.402 | 8.863 | 9.874 | 11.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.308 | 11.448 | 20.472 | 5.000 | 95.090 | 198.402 | 8.863 | 9.874 | 11.000 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 4.233 | 26.636 | 57.169 | 18.122 | 37.244 | 46.023 | 54.920 | 67.403 | 61.403 |
| Årets resultat | 1.156 | 22.403 | 30.534 | -39.047 | 19.122 | 8.779 | 8.897 | 12.483 | -6.000 |
| Egenkapital i alt | 54.233 | 76.636 | 107.169 | 68.122 | 87.244 | 96.023 | 104.920 | 117.403 | 111.403 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.464 | 28.695 | 39.400 | -40.938 | 19.081 | 11.586 | 11.350 | 15.951 | -7.691 |
| Resultat af primær drift | 1.464 | 28.695 | 39.400 | -40.938 | 19.081 | 11.586 | 11.350 | 15.951 | -7.691 |
| Resultat før skat | 1.464 | 28.695 | 39.136 | -41.599 | 24.512 | 11.243 | 11.405 | 16.003 | -7.694 |
| Årets resultat | 1.156 | 22.403 | 30.534 | -39.047 | 19.122 | 8.779 | 8.897 | 12.483 | -6.000 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at drive murer- og entreprenørforretning og hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets resultat efter skat udgør -6.000 kr. mod 12.483 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.