Memo Rum & Hosting ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2020Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Holding IT ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2026
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||||
| Likvide beholdninger | 6.936 | 1.319 | 32 | 0 | 33.922 | 11.696 | 10.062 | 133.129 | 140.161 | 102.611 |
| Omsætningsaktiver i alt | 89.138 | 3.284 | 7.872 | 10.840 | 47.046 | 30.115 | 41.872 | 211.052 | 224.928 | 171.363 |
| Anlægsaktiver i alt | 747.140 | 0 | — | — | — | — | 200.000 | 160.000 | 120.000 | 80.000 |
| Aktiver i alt | 836.278 | 3.284 | 7.872 | 10.840 | 47.046 | 30.115 | 241.872 | 371.052 | 344.928 | 251.363 |
| Balance — passiver | ||||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 840.988 | 765.706 | 39.405 | 49.526 | 25.392 | 18.012 | 240.012 | 198.308 | 95.574 | 23.101 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 840.988 | 765.706 | 39.405 | 49.526 | 25.392 | 18.012 | 240.012 | 198.308 | 95.574 | 23.101 |
| Selskabskapital | 1.050 | 1.050 | 1.050 | 1.050 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -5.760 | -763.472 | -32.583 | -39.736 | -18.346 | -27.897 | -38.140 | 132.744 | 209.354 | 188.262 |
| Årets resultat | -5.760 | -757.712 | 730.889 | -7.153 | -19.660 | -9.551 | -10.243 | 170.884 | 76.610 | -21.092 |
| Egenkapital i alt | -4.710 | -762.422 | -31.533 | -38.686 | 21.654 | 12.103 | 1.860 | 172.744 | 249.354 | 228.262 |
| Resultatopgørelse | ||||||||||
| Bruttofortjeneste | -7.370 | -8.749 | -24.787 | -7.781 | -21.636 | -9.600 | -23.600 | 145.026 | 116.445 | 16.109 |
| Resultat af primær drift | -7.370 | -755.889 | -24.787 | -7.781 | -21.636 | -9.600 | -23.600 | 105.026 | 76.445 | -23.891 |
| EBITDA | -7.370 | -8.749 | -24.787 | — | — | — | — | 145.026 | 116.445 | 16.109 |
| Resultat før skat | -7.384 | -756.088 | 735.889 | -7.153 | -23.784 | -11.846 | -23.634 | 104.884 | 76.610 | -23.842 |
| Årets resultat | -5.760 | -757.712 | 730.889 | -7.153 | -19.660 | -9.551 | -10.243 | 170.884 | 76.610 | -21.092 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 747.140 | 0 | — | — | — | — | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Andre nøgletal | ||||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at drive virksomhed med public relations samt enhver i forbindelse hermed stående virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets resultat efter skat udgør -21 t.kr. mod 77 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for mindre tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.