Lani IT ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Holst Holding A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 12.235 | 65.021 | 51.917 | 0 | 10.015 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 62.126 | 126.432 | 208.950 | 130.207 | 182.451 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 89.074 | 120.820 | 182.015 | 166.666 | 151.431 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 89.074 | 120.820 | 182.015 | 166.666 | 151.431 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -106.948 | -74.388 | -53.065 | -116.459 | -48.980 |
| Årets resultat | 1.803 | 32.561 | 21.322 | -63.394 | 67.479 |
| Egenkapital i alt | -26.948 | 5.612 | 26.935 | -36.459 | 31.020 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 3.784 | 44.011 | 28.746 | -79.387 | 88.534 |
| Resultat af primær drift | — | — | 28.746 | — | — |
| Resultat før skat | 2.309 | 41.744 | 27.336 | -81.275 | 86.511 |
| Årets resultat | 1.803 | 32.561 | 21.322 | -63.394 | 67.479 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets formål er drift og service af websites samt handel og investering.
Selskabets resultatopgørelse for 2021 udviser et overskud på 67 tkr., og selskabets balance pr. 31. december 2021 udviser en positiv egenkapital på 31 tkr. Selskabets resultat anses efter omstændighederne for værende tilfredsstillende. Som følge af tidligere års underskud har selskabet tabt over halvdelen af sin selskabskapital, og selskabet er således omfattet af selskabslovens § 119. Selskabets ledelse forventer selskabskapitalen reetableret via overskud indenfor en periode på 1-5 år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.