Zentabox A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 14303693.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2018- Bruttofortjeneste
- -1.728.128 kr.
- Resultat af primær drift
- -2.537.810 kr.
- Årets resultat
- -1.524.514 kr.
- Egenkapital
- -1.082.956 kr.
- Aktiver i alt
- 1.016.924 kr.
- Ansatte
- 2
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 99.450 | 119.981 | 251.671 | 141.125 | 236.519 | 15.201 | 940 | 521 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.016.924 | 1.052.607 | 744.137 | 592.830 | 755.411 | 339.092 | 734.429 | 282.714 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 249.327 | 380.340 | 341.082 | 249.554 | 175.626 | 212.159 |
| Aktiver i alt | 1.016.924 | 1.052.607 | 993.464 | 973.170 | 1.096.493 | 588.646 | 910.055 | 494.873 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.099.880 | 4.118.922 | 4.883.764 | 5.621.094 | 6.820.988 | 533.820 | 1.602.400 | 1.671.948 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.099.880 | 4.118.922 | 4.883.764 | 5.621.094 | 6.820.988 | 533.820 | 1.602.400 | 1.671.948 |
| Selskabskapital | 510.000 | 510.000 | 510.000 | 510.000 | 510.000 | 510.000 | 510.000 | 510.000 |
| Overført resultat | -1.592.956 | -3.576.315 | -4.400.300 | -5.157.924 | -6.234.495 | -455.174 | -1.202.345 | -1.687.075 |
| Årets resultat | -1.524.514 | -1.983.359 | -823.985 | -757.624 | -1.076.570 | -820.679 | -747.171 | -484.730 |
| Egenkapital i alt | -1.082.956 | -3.066.315 | -3.890.300 | -4.647.924 | -5.724.495 | 54.826 | -692.345 | -1.177.075 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -1.728.128 | -1.264.085 | -425.937 | -182.185 | -181.932 | -66.043 | -144.717 | -78.679 |
| Resultat af primær drift | -2.537.810 | -2.341.003 | -880.785 | -714.997 | -1.097.674 | -739.367 | -857.641 | -534.272 |
| EBITDA | — | — | — | -666.491 | -943.408 | -545.472 | -625.301 | -358.536 |
| Resultat før skat | -1.838.371 | -2.542.401 | -1.126.714 | -1.003.358 | -1.394.771 | -1.053.255 | -924.560 | -622.089 |
| Årets resultat | -1.524.514 | -1.983.359 | -823.985 | -757.624 | -1.076.570 | -820.679 | -747.171 | -484.730 |
| Personaleomkostninger | 809.682 | 1.076.918 | 454.848 | 484.306 | 761.476 | 479.429 | 480.584 | 279.857 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 48.506 | 154.266 | 193.895 | 232.340 | 175.736 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive virksomhed med produktion og markedsføring af vitaminer og kosttilskud samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på 484.730 kr. mod et underskud på 747.171 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en negativ egenkapital på 1.177.075 kr. Selskabet er omfattet af lovgivningens kapitaltabsregler og på generalforsamlingen vil blive redegjort for, at kapitalen forventes reetableret ved egen drift. Selskabet har modtaget støtteerklæring fra moderselskabet, Jemo-Pharm A/S. Støtteerklæringen sikrer selskabets likviditet frem til 31. december 2026. Der henvises endvidere til note 7.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.