Murerfirmaet Søndergaard ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.145.371 kr.-1,7%
Bruttofortjeneste 2024
+4,9%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2024
Nøgletal
2025102.824 kr.
EBITDA
69,0%
Soliditetsgrad
3,2×
Likviditetsgrad
9,7%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 57.766 kr.12.694 kr.
2023Skattepligtig indkomst 87.393 kr.19.206 kr.
2022Skattepligtig indkomst 52.831 kr.11.616 kr.
2021Skattepligtig indkomst 5.524 kr.1.210 kr.
2020Skattepligtig indkomst 238.701 kr.52.514 kr.
2019Skattepligtig indkomst 50.495 kr.11.088 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 107.771 | 377.604 | 379.823 | 529.569 | 531.906 | 617.815 | 575.855 | 389.278 | 815.049 |
| Omsætningsaktiver i alt | 182.771 | 437.463 | 504.823 | 664.582 | 720.190 | 745.491 | 860.875 | 755.244 | 918.158 |
| Anlægsaktiver i alt | 348.600 | 259.600 | 170.600 | 81.600 | 147.100 | 103.600 | 74.000 | 44.400 | 35.520 |
| Aktiver i alt | 531.371 | 697.063 | 675.423 | 746.182 | 867.290 | 849.091 | 934.875 | 799.644 | 953.678 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 157.938 | 358.930 | 384.996 | 333.983 | 373.852 | 351.169 | 381.803 | 205.241 | 287.947 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 134.273 | 81.315 | 27.800 | 0 | 64.765 | 10.809 | 0 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 292.211 | 440.245 | 412.796 | 333.983 | 438.617 | 361.978 | 381.803 | 205.241 | 287.947 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 178.757 | 199.422 | 212.382 | 362.199 | 378.673 | 437.113 | 503.072 | 544.403 | 607.917 |
| Årets resultat | 40.460 | 20.665 | 12.960 | 149.817 | 16.474 | 58.440 | 65.959 | 41.331 | 63.514 |
| Egenkapital i alt | 228.757 | 249.422 | 262.382 | 412.199 | 428.673 | 487.113 | 553.072 | 594.403 | 657.917 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 818.689 | 1.007.629 | 1.235.334 | 1.447.764 | 1.089.227 | 1.134.522 | 1.165.060 | 1.145.371 | — |
| Resultat af primær drift | 56.866 | 34.624 | 24.031 | 201.749 | 31.273 | 84.242 | 89.639 | 46.918 | 93.944 |
| EBITDA | 118.666 | 123.624 | 113.031 | 290.749 | 68.773 | 97.742 | 119.239 | 76.518 | 102.824 |
| Resultat før skat | 52.272 | 26.583 | 16.991 | 192.073 | 24.053 | 74.978 | 84.528 | 48.217 | 93.944 |
| Årets resultat | 40.460 | 20.665 | 12.960 | 149.817 | 16.474 | 58.440 | 65.959 | 41.331 | 63.514 |
| Personaleomkostninger | 700.023 | 884.005 | 1.122.303 | 1.157.015 | 1.020.454 | 1.036.780 | 1.045.821 | 1.068.853 | 1.176.698 |
| Af- og nedskrivninger | 61.800 | 89.000 | 89.000 | 89.000 | 37.500 | 13.500 | 29.600 | 29.600 | 8.880 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens formål er at drive murerforretning.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.