Højbjerg Tagdækning ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 57.423 kr. (100% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet DO Holding Tranbjerg ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 286.462 | 55.711 | 245.267 | 122.274 | 435.895 | 658.327 | 393.480 | 337.281 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | 329.222 | 408.762 | 525.498 | 577.426 | 921.842 | 880.236 | 676.246 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 88.700 | 82.757 | 95.871 | 18.001 | 13.217 | 9.913 | 6.609 |
| Aktiver i alt | 449.695 | 543.563 | 417.922 | 491.519 | 621.369 | 595.427 | 935.059 | 890.149 | 682.855 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | 215.329 | 294.146 | 287.983 | 350.143 | 579.780 | 725.448 | 523.979 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | 215.329 | 294.146 | 287.983 | 350.143 | 579.780 | 725.448 | 523.979 |
| Selskabskapital | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 |
| Overført resultat | -137.388 | 117.449 | 102.593 | 97.373 | 109.252 | 170 | 506 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 6.801 | 125.837 | -14.856 | -5.220 | 131.879 | 34.918 | 254.337 | 63.616 | 57.423 |
| Egenkapital i alt | -37.388 | 217.449 | 202.593 | 197.373 | 329.252 | 244.170 | 354.506 | 164.122 | 157.423 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 577.841 | 551.017 | 272.670 | 308.004 | 567.323 | 390.662 | 675.127 | 803.164 | 778.366 |
| Resultat af primær drift | — | — | -3.413 | -6.074 | 170.410 | 46.731 | 326.046 | 81.655 | 78.755 |
| EBITDA | — | — | 25.660 | 26.304 | 208.796 | 79.109 | 330.830 | 84.959 | 82.059 |
| Resultat før skat | 8.743 | 197.856 | -4.874 | -7.828 | 169.091 | 45.362 | 326.046 | 81.550 | 74.731 |
| Årets resultat | 6.801 | 125.837 | -14.856 | -5.220 | 131.879 | 34.918 | 254.337 | 63.616 | 57.423 |
| Personaleomkostninger | 498.781 | 289.154 | 247.010 | 281.700 | 358.527 | 303.061 | 344.297 | 718.205 | 696.307 |
| Af- og nedskrivninger | 56.667 | 57.160 | 29.073 | 32.378 | 38.386 | 32.378 | 4.784 | 3.304 | 3.304 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Udbytte | — | — | — | — | 120.000 | 144.000 | 254.000 | 64.122 | 57.423 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive virksomhed med udførsel af tagdækningsarbejde.
Årets resultat anses for tilfredsstillende.For det kommende år forventes et tilsvarende resultat.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.