Tandlægerne Jerne Torv ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
2.610.537 kr.-18,8%
Bruttofortjeneste 2024/25
-3,6%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017/18–2024/25
Nøgletal
2024/25323.182 kr.
EBITDA
-55,0%
Soliditetsgrad
1,1×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 516.517 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -137.976 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -674.194 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -167.532 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 14.573 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 285.934 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 21.412 | 81.577 | 19.200 | 74.740 | 25.304 | 21.066 | 215.210 | 166.256 |
| Omsætningsaktiver i alt | 302.050 | 279.465 | 223.848 | 330.900 | 368.633 | 326.924 | 474.329 | 429.255 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.949.249 | 1.682.784 | 1.733.102 | 1.773.724 | 1.336.002 | 955.476 | 697.980 | 391.061 |
| Aktiver i alt | 2.251.299 | 1.962.249 | 1.956.950 | 2.104.624 | 1.704.635 | 1.282.400 | 1.172.309 | 820.316 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.595.280 | 2.055.602 | 1.986.958 | 2.291.026 | 2.357.877 | 1.934.666 | 674.990 | 408.266 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 892.694 | 863.594 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.595.280 | 2.055.602 | 1.986.958 | 2.291.026 | 2.357.877 | 1.934.666 | 1.567.684 | 1.271.860 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -393.981 | -143.353 | -80.008 | -236.402 | -703.242 | -702.266 | -445.375 | -501.544 |
| Årets resultat | 255.059 | 250.628 | 63.345 | -156.394 | -466.840 | 976 | 256.892 | -56.169 |
| Egenkapital i alt | -343.981 | -93.353 | -30.008 | -186.402 | -653.242 | -652.266 | -395.375 | -451.544 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 3.376.306 | 3.431.043 | 3.046.435 | 3.138.969 | 2.930.598 | 3.350.654 | 3.214.965 | 2.610.537 |
| Resultat af primær drift | 465.529 | 432.748 | 158.475 | -140.568 | -541.437 | 114.375 | 396.687 | 870 |
| EBITDA | 790.507 | 810.923 | 573.928 | 353.700 | -103.715 | 487.119 | 752.393 | 323.182 |
| Resultat før skat | 327.447 | 321.949 | 82.816 | -199.431 | -602.423 | -360 | 327.247 | -71.232 |
| Årets resultat | 255.059 | 250.628 | 63.345 | -156.394 | -466.840 | 976 | 256.892 | -56.169 |
| Personaleomkostninger | 2.585.799 | 2.620.120 | 2.472.507 | 2.785.269 | 3.034.313 | 2.863.535 | 2.448.902 | 2.287.355 |
| Af- og nedskrivninger | 324.978 | 378.175 | 415.453 | 494.268 | 437.722 | 372.744 | 355.706 | 322.312 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 7 | 8 | 7 | 6 | 7 | 8 | 5 | 5 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktivitet er at drive tandlægevirksomhed samt anden hermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et underskud på kr. 56.169, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en negativ egenkapital på kr. 451.544.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.