RETOUCH CLINIC ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet STORM ØRNSKOV INVEST A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 220.514 | 547.043 | 870.230 | 1.896.119 | 522.751 | 339.168 | 203.196 | 296.485 | 122.793 |
| Omsætningsaktiver i alt | 571.704 | 1.408.432 | 2.350.843 | 3.765.828 | 4.435.968 | 5.422.982 | 3.988.192 | 5.610.726 | 5.848.520 |
| Anlægsaktiver i alt | 387.849 | 1.012.264 | 1.161.277 | 1.609.864 | 2.416.933 | 2.934.288 | 4.095.368 | 5.303.589 | 4.375.948 |
| Aktiver i alt | 959.553 | 2.420.696 | 3.512.120 | 5.375.692 | 6.852.901 | 8.357.270 | 8.083.560 | 10.914.315 | 10.224.468 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 549.004 | 1.384.842 | 1.766.686 | 2.433.489 | 3.175.187 | 4.280.809 | 4.346.937 | 4.264.379 | 4.893.013 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 450.000 | 187.817 | 85.949 | 78.000 | 98.000 | 113.912 | 0 | 1.999.000 | 1.539.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 999.004 | 1.572.659 | 1.852.635 | 2.511.489 | 3.273.187 | 4.394.721 | 4.346.937 | 6.263.379 | 6.432.013 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -89.452 | 229.915 | 559.891 | 1.763.308 | 2.721.043 | 2.950.000 | 3.544.684 | 4.391.997 | 2.911.377 |
| Årets resultat | 100.927 | 819.367 | 1.317.976 | 2.153.417 | 1.707.735 | 1.100.379 | 594.684 | 847.313 | -2.559.334 |
| Egenkapital i alt | -39.452 | 779.915 | 1.597.891 | 2.763.308 | 3.521.043 | 3.871.422 | 3.594.684 | 4.441.997 | 3.632.663 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.579.619 | 3.497.952 | 5.869.765 | 6.830.442 | 8.056.208 | 8.469.611 | 8.056.812 | 9.215.569 | 6.405.944 |
| Resultat af primær drift | 151.132 | 1.084.265 | 1.736.716 | 2.758.365 | 2.313.821 | 1.522.026 | 990.566 | 1.439.234 | -2.907.704 |
| EBITDA | 193.297 | 1.147.400 | 1.893.538 | 2.956.486 | 2.730.682 | 2.143.368 | 1.808.770 | 2.679.411 | -1.395.696 |
| Resultat før skat | 133.261 | 1.069.564 | 1.719.193 | 2.756.358 | 2.151.535 | 1.452.121 | 810.364 | 1.129.847 | -3.212.582 |
| Årets resultat | 100.927 | 819.367 | 1.317.976 | 2.153.417 | 1.707.735 | 1.100.379 | 594.684 | 847.313 | -2.559.334 |
| Personaleomkostninger | 1.386.322 | 2.350.551 | 3.976.228 | 3.873.956 | 5.325.526 | 6.326.243 | 6.192.877 | 6.214.784 | 7.715.002 |
| Af- og nedskrivninger | 42.165 | 63.135 | 156.822 | 198.121 | 416.861 | 621.342 | 818.204 | 1.240.177 | 1.512.008 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 3 | 5 | 7 | 7 | 12 | 11 | 11 | 8 | 10 |
| Udbytte | 0 | 500.000 | 988.000 | 950.000 | 750.000 | 871.422 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets primære aktivitet har – i lighed med tidligere år – bestået i drift af kosmetisk klinik. Dette omfatter laser- og injektionsbehandlinger, øvrige kosmetiske behandlinger samt anden hermed beslægtet virksomhed, som efter direktionens skøn er forretningsmæssigt relevant.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.25 - 31.12.25 udviser et resultat på DKK -2.559.334 mod DKK 847.313 for tiden 01.01.24 - 31.12.24. Balancen viser en egenkapital på DKK 3.632.663.Årets resultat er påvirket af en række forhold, herunder øgede drifts- og personaleomkostninger samt midlertidigt reduceret behandlingskapacitet. I regnskabsåret har to medarbejdere været på barsel, hvilket har medført ekstraordinære omkostninger og samtidig påvirket selskabets indtægtsmuligheder i perioden.Selskabet har i året fortsat arbejdet målrettet med at styrke den strategiske retning, den kommercielle positionering og den løbende drift. Der har været fokus på at fastholde et højt fagligt niveau, styrke kundeoplevelsen og skabe et solidt grundlag for den fremadrettede udvikling.Ambitionen er fortsat at fastholde og udbygge positionen som en af Danmarks mest professionelle og eftertragtede kosmetiske klinikker.På trods af årets negative resultat vurderer ledelsen, at selskabets underliggende aktivitet og markedsposition fortsat er stærk, og at de gennemførte tiltag understøtter selskabets fremadrettede indtjeningsgrundlag. Ledelsen forventer i øvrigt et positivt resultat i 2026.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.