FitnessX A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 10067227.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 379.689 | 30.766 | 51.298 | 962.178 | 1.613.245 | 1.205.685 | 6.966.123 | 18.039.517 | 74.960.345 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.712.109 | 4.125.466 | 8.974.850 | 88.391.032 | 80.701.302 | 46.510.600 | 56.081.874 | 26.744.708 | 81.541.994 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.614.965 | 3.257.663 | 2.884.694 | 50.901.917 | 132.150.681 | 152.272.043 | 155.902.133 | 174.597.108 | 181.888.496 |
| Aktiver i alt | 7.327.074 | 7.383.129 | 11.859.544 | 139.292.949 | 212.851.983 | 198.782.643 | 211.984.007 | 201.341.816 | 263.430.490 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 8.687.937 | 8.568.441 | 10.787.196 | 53.955.257 | 137.650.494 | 108.157.517 | 60.425.211 | 19.042.299 | 43.548.091 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 1.126.331 | 9.063.709 | 19.697.365 | 36.994.265 | 46.140.162 |
| Gældsforpligtelser i alt | 8.687.937 | 8.568.441 | 10.787.196 | 53.955.257 | 138.776.825 | 117.221.226 | 80.122.576 | 56.036.564 | 89.688.253 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 25.000.000 | 25.000.000 | 26.000.000 | 27.500.000 | 27.500.000 | 27.500.000 |
| Overført resultat | -1.860.863 | -1.685.312 | 518.348 | 59.550.997 | 44.360.148 | 51.693.550 | 88.007.530 | 98.682.149 | 131.919.998 |
| Årets resultat | -1.860.863 | 175.551 | -3.796.340 | -16.920.673 | -15.190.849 | -11.666.598 | 10.084.241 | 12.094.054 | 34.764.723 |
| Egenkapital i alt | -1.360.863 | -1.185.312 | 1.018.348 | 84.550.997 | 69.360.148 | 77.693.550 | 117.777.791 | 129.871.845 | 164.636.568 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 681.071 | 677.680 | 745.479 | 1.362.022 | 8.519.983 | 49.359.733 | 93.027.308 | 76.577.867 | 113.942.869 |
| Resultat af primær drift | 188.769 | 185.378 | 252.510 | -2.970.812 | -16.373.915 | 8.094.917 | 37.984.307 | 15.612.573 | 46.091.135 |
| EBITDA | 681.071 | 677.680 | 745.479 | -1.907.172 | -10.110.459 | 19.870.514 | 53.436.729 | 34.667.879 | 69.863.380 |
| Resultat før skat | -1.857.917 | 175.551 | -3.749.189 | -17.569.352 | -19.506.186 | -10.173.723 | 18.238.863 | 15.604.026 | 44.836.730 |
| Årets resultat | -1.860.863 | 175.551 | -3.796.340 | -16.920.673 | -15.190.849 | -11.666.598 | 10.084.241 | 12.094.054 | 34.764.723 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 3.269.194 | 14.402.661 | 29.489.219 | 39.590.579 | 41.537.815 | 44.072.973 |
| Af- og nedskrivninger | 492.302 | 492.302 | 492.969 | 1.063.640 | 6.263.456 | 11.775.597 | 15.452.422 | 19.055.306 | 23.772.245 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 6 | 21 | 48 | 73 | 67 | 63 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktiviteter består i udvikling og drift af FitnessX med en klar målsætning om, at selskabet skal være klart den næststørste blandt fitness kapitalkæder i Danmark – afstanden til nr. 1 er urealistisk stor. Målsætningen gælder indtjening og sekundært antal trænende danskere. Strategien for de kommende år vil derfor fortsat være fokus på styret vækst på de to områder.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.25 - 31.12.25 udviser et resultat på DKK 34.764.723 mod DKK 12.094.054 for tiden 01.01.24 - 31.12.24. Balancen viser en egenkapital på DKK 164.636.568. Resultatforventningen for året var et positivt resultat før skat på DKK 15-16.000.000.De primære årsager til den positive resultatafvigelse ift. ledelsens forventning for 2025 kan henføres til, at i dette konkurrencemiljø var der flere ting, der lykkedes for os over forventning. Vi fik flere medlemmer i de eksisterende centre, hvilket giver en særdeles god marginal indtjening. Herudover havde vi valgt en strategi, hvor vi overfor relevante segmenter ville tilpasse priserne til fuld moms løbende i stedet for et større chok ved næste års begyndelse. Dette træk har også givet en mærkbar indtjening, som ikke var forventet.Vi har nu 31 FitnessX centre, hvoraf 3 centre åbnede i løbet af året. I 2 af disse gik baseopbygningen meget hurtigere end forventet, så det budgetterede underskud i disse centre, blev i stedet et overskud.Udover grundene nævnt ovenfor så har kombinationen af en velfungerende organisation og brug af up-to-date teknologi holdt omkostningsstigningerne på et noget lavere niveau.Det er fortsat strategien at være konservativ omkring gæld vs. egenkapital. Vores egenkapital er nu omkring 165 mio. kr., og selv efter udbytteudlodning over 100 mio. kr., hvilket sikrer en soliditet som er en af branchens bedste.Samlet er årets resultat og situa
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.