Tvpfl Holding Statsautoriseret RevisionsanpartsselskabAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 500.000 kr. (71% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 317.128 | 9.746 | 11.329 | 3.399 | 61.733 | 38.452 | 111.490 | 63.958 |
| Omsætningsaktiver i alt | 317.128 | 145.547 | 105.210 | 2.037.141 | 171.180 | 937.988 | 2.059.377 | 2.088.076 |
| Anlægsaktiver i alt | 837.038 | 944.674 | 1.280.439 | 12.555.690 | 11.443.731 | 11.161.708 | 11.192.100 | 11.144.868 |
| Aktiver i alt | 1.154.166 | 1.090.221 | 1.385.649 | 14.592.831 | 11.614.911 | 12.099.696 | 13.251.477 | 13.232.944 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 24.848 | 506.480 | 25.224 | 196.502 | 107.465 | 197.220 | 468.067 | 243.207 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 24.848 | 506.480 | 25.224 | 196.502 | 107.465 | 197.220 | 468.067 | 243.207 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 679.318 | 533.741 | 560.425 | 40.639 | 1.563.715 | 2.240.768 | 2.241.310 | 2.494.869 |
| Årets resultat | 634.258 | 854.423 | 1.476.684 | 955.848 | 411.117 | 395.030 | 880.934 | 706.327 |
| Egenkapital i alt | 1.129.318 | 583.741 | 1.360.425 | 14.396.329 | 11.507.446 | 11.902.476 | 12.783.410 | 12.989.737 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | — | -812 |
| Resultat af primær drift | 589.800 | 985.381 | 1.191.920 | 421.858 | 382.209 | 367.157 | 679.559 | — |
| Resultat før skat | 643.920 | 813.429 | 1.554.721 | 1.105.454 | 417.458 | 402.660 | 942.204 | 708.855 |
| Årets resultat | 634.258 | 854.423 | 1.476.684 | 955.848 | 411.117 | 395.030 | 880.934 | 706.327 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | 400.000 | 0 | 750.000 | 3.300.000 | 0 | 0 | — | 500.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er at besidde kapitalandele i inforevision holding 2016 statsautoriseret revisionsanpartsselskab samt anden hermed beslægtet virksomhed.
Resultatet af selskabets aktiviteter udviste i regnskabsåret et resultat på DKK 706.327 mod DKK 880.934 sidste år. Egenkapitalen udgjorde på balancedagen DKK 12.989.737. Ledelsen anser resultatet for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.