L.F. Vindteknik ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
518.705 kr.-16,6%
Bruttofortjeneste 2024/25
+5,0%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2024/25
Nøgletal
2024/25-205.488 kr.
EBITDA
-0,4%
Soliditetsgrad
0,6×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2020Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet ASJ-Holding ApS.
2020Skattepligtig indkomst -77.383 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 232.113 kr.51.062 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 52.423 | 257.914 | 0 | — | — | 239.406 | 0 | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 114.498 | 323.958 | 598.935 | 626.889 | 433.768 | 303.265 | 558.172 | 605.499 |
| Anlægsaktiver i alt | 68.973 | 63.524 | 29.871 | 25.391 | 1 | — | — | 389.500 |
| Aktiver i alt | 183.471 | 387.482 | 628.806 | 652.280 | 433.769 | 303.265 | 558.172 | 994.999 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 98.941 | 115.010 | 463.754 | 273.600 | 251.899 | 127.836 | 380.652 | 998.634 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 41.366 | — | — | 781 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 98.941 | 115.010 | 463.754 | 314.966 | 251.899 | 127.836 | 381.433 | 998.634 |
| Selskabskapital | 1.000 | 1.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 33.582 | 219.811 | 115.052 | 286.657 | 131.870 | 125.429 | 126.739 | -53.635 |
| Årets resultat | 37.735 | 186.229 | -104.759 | 171.605 | -155.048 | -14.441 | 1.311 | -180.374 |
| Egenkapital i alt | 83.582 | 269.811 | 165.052 | 336.657 | 181.870 | 175.429 | 176.739 | -3.635 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 369.357 | 660.798 | 489.848 | 636.594 | 353.032 | 575.629 | 621.731 | 518.705 |
| Resultat af primær drift | 49.667 | 239.573 | -83.227 | 235.410 | -136.078 | -4.047 | 4.770 | -225.988 |
| EBITDA | 85.110 | 259.765 | -43.303 | 239.890 | -110.687 | -4.047 | — | -205.488 |
| Resultat før skat | 49.667 | 239.004 | -107.420 | 211.884 | -155.048 | -14.441 | 1.928 | -228.962 |
| Årets resultat | 37.735 | 186.229 | -104.759 | 171.605 | -155.048 | -14.441 | 1.311 | -180.374 |
| Personaleomkostninger | 284.247 | 401.033 | — | 396.704 | 463.719 | 579.676 | 616.961 | 724.193 |
| Af- og nedskrivninger | 35.443 | 20.192 | 39.924 | 4.480 | 25.391 | 0 | — | 20.500 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | — | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens formål er at servicere, reparere samt sælge reservedele til vindmøller i henhold tilEnergistyrelsens Bek. 73.
Årets resultat anses for tilfredsstillende.For det kommende år forventes et tilsvarende resultat.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.