Swanhouse Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 856 | 440 | 41 | 660 | 252 | 125 | 485 | 780 | 58 |
| Omsætningsaktiver i alt | 856 | 440 | 41 | 660 | 252 | 125 | 485 | 780 | 58 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 856 | 440 | 41 | 660 | 252 | 125 | 485 | 780 | 58 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 19.366 | 29.365 | 39.810 | 51.670 | 60.470 | 73.181 | 88.060 | 103.539 | 124.288 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 19.366 | 29.365 | 39.810 | 51.670 | 60.470 | 73.181 | 88.060 | 103.539 | 124.288 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -68.510 | -78.925 | -89.769 | -101.010 | -110.218 | -123.056 | -137.575 | -152.759 | -174.230 |
| Årets resultat | -9.985 | -10.415 | -10.844 | -11.241 | -9.208 | -12.838 | -14.519 | -15.184 | -21.471 |
| Egenkapital i alt | -18.510 | -28.925 | -39.769 | -51.010 | -60.218 | -73.056 | -87.575 | -102.759 | -124.230 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -9.607 | -9.666 | -9.649 | -9.630 | -7.157 | -10.373 | -11.514 | -11.580 | -11.595 |
| Resultat af primær drift | -9.607 | -9.666 | -9.649 | -9.630 | -7.157 | -10.373 | -11.514 | -11.580 | -11.595 |
| Resultat før skat | -9.985 | -10.415 | -10.844 | -11.241 | -9.208 | -12.838 | -14.519 | -15.184 | -21.471 |
| Årets resultat | -9.985 | -10.415 | -10.844 | -11.241 | -9.208 | -12.838 | -14.519 | -15.184 | -21.471 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er detailhandel. Formålet kan opfyldes via datterselskaber.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Selskabet har tabt mere end 50 % af selskabskapitalen. Selskabets ledelse vil drøfte selskabets økonomiske stilling på den ordinæ re generalforsamling. Det er ledelsens vurdering, at selskabets kapital vil blive retableret gennem overskud i datterselskab i løbet af de kommende år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.