FM Kloak & Anlæg ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-31.054 kr.-146,1%
Bruttofortjeneste 2023
Nøgletal
2023-77.186 kr.
EBITDA
94,8%
Soliditetsgrad
8,2×
Likviditetsgrad
-32,2%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 178.777 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -128.080 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -47.240 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -51.684 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 81.702 kr.17.974 kr.
2019Skattepligtig indkomst 112.604 kr.24.772 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 33.919 | 279.251 | 205.974 | 327.470 | 31.181 | 127.779 | 117.932 |
| Omsætningsaktiver i alt | 287.343 | 414.112 | 521.473 | 528.919 | 387.945 | 287.431 | 168.499 |
| Anlægsaktiver i alt | 96.605 | 73.706 | 71.432 | 44.033 | 314.266 | 267.000 | 230.167 |
| Aktiver i alt | 383.948 | 487.818 | 592.905 | 572.952 | 702.211 | 554.431 | 398.666 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 175.085 | 87.882 | 114.596 | 45.009 | 181.557 | 54.571 | 20.571 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 175.085 | 87.882 | 114.596 | 45.009 | 181.557 | 54.571 | 20.571 |
| Selskabskapital | 84.000 | 84.000 | 84.000 | 84.000 | 84.000 | 84.000 | 84.000 |
| Overført resultat | 120.171 | 312.142 | 391.622 | 443.943 | 436.654 | 415.860 | 294.095 |
| Årets resultat | 61.421 | 191.972 | 79.480 | 52.322 | -7.289 | -20.794 | -121.765 |
| Egenkapital i alt | 204.171 | 396.142 | 475.622 | 527.943 | 520.654 | 499.860 | 378.095 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 119.169 | 305.996 | 170.585 | 144.957 | 85.298 | 67.344 | -31.054 |
| Resultat af primær drift | — | — | 105.031 | 70.879 | -8.193 | -26.085 | -114.019 |
| EBITDA | — | — | 129.805 | 98.278 | 39.073 | 21.181 | -77.186 |
| Resultat før skat | 79.034 | 246.096 | 103.143 | 67.525 | -9.153 | -26.656 | -113.955 |
| Årets resultat | 61.421 | 191.972 | 79.480 | 52.322 | -7.289 | -20.794 | -121.765 |
| Personaleomkostninger | 24.600 | 36.970 | 40.780 | 46.679 | 46.225 | 46.163 | 46.132 |
| Af- og nedskrivninger | 11.300 | 22.899 | 24.774 | 27.399 | 47.266 | 47.266 | 36.833 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Virksomhedens formål er entreprenør og anlægsarbejde.
Selskabets resultatopgørelse for 2023 udviser et underskud på DKK 121.765, og selskabets balance pr. 31. december 2023 udviser en egenkapital på DKK 378.095.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.