Walls Kastellet A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 40.000.000 kr. (431% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 75358210.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 13.000 | 10.744 | 18.592 | 46.279 | 22.716 | 46.347 | 17.741 | 37.785 |
| Omsætningsaktiver i alt | 13.000 | 10.744 | 18.592 | 46.279 | 22.716 | 46.433 | 18.312 | 37.844 |
| Anlægsaktiver i alt | 17.854.000 | 22.232.029 | 23.273.704 | 28.424.678 | 41.702.889 | 44.010.777 | 77.695.099 | 89.873.248 |
| Aktiver i alt | 17.867.000 | 22.242.773 | 23.292.296 | 28.470.957 | 41.725.605 | 44.057.210 | 77.713.411 | 89.911.092 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.246.000 | 2.920.446 | 3.530.186 | 3.942.444 | 4.054.843 | 4.884.606 | 5.297.904 | 16.741.251 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | 281.945 | 0 | — | 654.544 | 129.334 | 11.144.694 | 4.338.268 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.246.000 | 3.202.391 | 3.530.186 | 3.942.444 | 4.709.387 | 5.013.940 | 16.442.598 | 21.079.519 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | -3.253.000 | -4.344.446 | -4.654.576 | -4.948.853 | -8.906.133 | -9.532.041 | -13.787.196 | 380.680 |
| Årets resultat | 10.761.000 | 763.772 | 731.545 | 4.856.697 | 9.320.931 | 1.681.981 | 25.993.939 | 9.281.253 |
| Egenkapital i alt | 11.176.000 | 14.462.582 | 15.194.127 | 20.050.824 | 29.371.755 | 31.053.736 | 57.047.675 | 66.328.928 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -21.000 | -21.500 | -16.652 | -23.313 | -25.563 | -28.126 | -31.751 | -32.576 |
| Resultat af primær drift | -21.000 | -21.500 | -16.652 | -23.313 | -25.563 | -28.126 | -31.751 | -32.576 |
| Resultat før skat | 13.933.000 | 979.211 | 937.877 | 5.034.194 | 13.142.249 | 2.156.386 | 33.372.239 | 11.899.028 |
| Årets resultat | 10.761.000 | 763.772 | 731.545 | 4.856.697 | 9.320.931 | 1.681.981 | 25.993.939 | 9.281.253 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | 40.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at være komplementar i P/S Ejendomsselskabet Indiakaj samt hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold, når det tages i betragtning, at selskabets datterselskab er i en proces for salg af sine ejerlejligheder. Årets bruttotab udgør -33 t.kr. mod -32 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 9.281 t.kr. mod 25.994 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.