Better Energy Aosta P/SAktiv
Økonomiske nøgletal
-7.298 kr.+93,4%
Bruttofortjeneste 2025
Nøgletal
202599,7%
Soliditetsgrad
52×
Likviditetsgrad
-3,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025
Foreslået udbytte for regnskabsåret 605.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 54.354 | 305.674 | 1.540.259 | 1.288.670 | 1.462.414 | — | — | — | 998 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.949.402 | 2.255.188 | 4.612.794 | 3.510.430 | 3.732.686 | 4.707.715 | 20.384.375 | 15.268.345 | 196.148 |
| Anlægsaktiver i alt | 9.796.181 | 10.509.365 | — | — | — | — | 28.571.725 | 27.782.853 | 1.247.906 |
| Aktiver i alt | 11.745.584 | 12.764.552 | 37.967.648 | 35.582.402 | 33.666.525 | 15.728.201 | 48.956.101 | 43.051.197 | 1.444.054 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 23.872 | 374.731 | — | — | — | — | 17.834.346 | 12.102.537 | 3.779 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 22.383.193 | 20.660.037 | 18.936.882 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 23.872 | 374.731 | 22.383.193 | 20.660.037 | 18.936.882 | — | 17.834.346 | 12.102.537 | 3.779 |
| Selskabskapital | 25.033.559 | 25.033.559 | 11.355.672 | 10.199.372 | 10.199.372 | 9.080.387 | 25.033.559 | 25.033.567 | 831.110 |
| Overført resultat | -191.901 | 94.018 | 2.135.970 | 2.866.677 | 2.755.515 | 5.947.463 | -6.269.093 | -6.442.195 | 609.165 |
| Årets resultat | 498.440 | 928.285 | 1.101.820 | 730.707 | -111.161 | 3.191.948 | 180.271 | -173.094 | -50.056 |
| Egenkapital i alt | 11.721.712 | 12.389.822 | 13.491.641 | 13.066.048 | 12.954.887 | 15.027.849 | 31.121.755 | 30.948.660 | 1.440.275 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -38.150 | -47.677 | — | — | — | — | -7.221 | -109.781 | -7.298 |
| Resultat af primær drift | -38.150 | -47.677 | — | — | — | — | — | — | -7.298 |
| Resultat før skat | 532.443 | 1.047.384 | — | — | — | — | 184.613 | -173.236 | -50.056 |
| Årets resultat | 498.440 | 928.285 | 1.101.820 | 730.707 | -111.161 | 3.191.948 | 180.271 | -173.094 | -50.056 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | — | 605.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Partnerselskabets formål er direkte eller indirekte at erhverve, eje og drive solcelleanlæg.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør EUR -7.298 mod EUR -14.716 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør EUR -50.056 mod EUR -23.203 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.