DMT-Scantest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022/23Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2023Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 102.763 | 209.640 | 7.015 | 37.144 | 131.223 | 69.183 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.310.098 | 1.435.728 | 150.267 | 167.856 | 266.885 | 172.825 |
| Anlægsaktiver i alt | 111.137 | 244.247 | 173.472 | 117.744 | 62.978 | 0 |
| Aktiver i alt | 1.421.235 | 1.679.975 | 323.739 | 285.600 | 329.863 | 172.825 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.346.800 | 1.585.051 | 1.635.501 | 1.322.224 | 1.324.495 | 1.126.692 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.346.800 | 1.585.051 | 1.635.501 | 1.322.224 | 1.324.495 | 1.126.692 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 24.435 | 44.924 | -1.361.762 | -1.086.624 | -1.044.632 | -1.003.867 |
| Årets resultat | 113.503 | 20.490 | -1.406.686 | 275.137 | 41.992 | 40.765 |
| Egenkapital i alt | 74.435 | 94.924 | -1.311.762 | -1.036.624 | -994.632 | -953.867 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 328.399 | 264.197 | -1.288.183 | 357.585 | 112.726 | 60.618 |
| Resultat af primær drift | 162.461 | 60.577 | -1.369.644 | 298.926 | 57.960 | 60.618 |
| EBITDA | 197.262 | 107.370 | -1.298.870 | 354.654 | 112.726 | 60.618 |
| Resultat før skat | 113.503 | 21.458 | -1.406.686 | 275.137 | 41.992 | 40.765 |
| Årets resultat | 113.503 | 20.490 | -1.406.686 | 275.137 | 41.992 | 40.765 |
| Personaleomkostninger | 131.137 | 156.827 | 10.687 | 2.931 | 0 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | 34.801 | 46.793 | 70.774 | 55.728 | 54.766 | 0 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | 1 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at handle med værktøjsmaskiner og måleværktøj samt hermed beslægtet virksomhed.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der er efter regnskabsårets afslutning ikke indtruffet andre begivenheder, som væsentligt vil kunne påvirke selskabets finansielle stilling.Årets udvikling og resultat anses for tilfredsstillende. Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen, som forventes reetableret ved egen indtjening.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.