Torjus II ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-38.623 kr.+18,6%
Bruttofortjeneste 2023/24
Nøgletal
2023/24-38.623 kr.
EBITDA
-26,7%
Soliditetsgrad
0,0×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -38.928 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -47.473 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -36.342 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 21.773 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -57.090 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 8.163 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 257 | 4.393 | 12.142 | 2.885 | 4.299 | 5.112 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 4.299 | 5.112 |
| Anlægsaktiver i alt | 807.000 | 798.571 | 789.746 | 780.921 | 772.096 | 763.271 | 754.446 |
| Aktiver i alt | 808.000 | 812.397 | 795.935 | 810.931 | 774.981 | 767.570 | 759.558 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 842.000 | 851.996 | 900.677 | 904.522 | 873.744 | 922.631 | 962.490 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 842.000 | 851.996 | 900.677 | 904.522 | 873.744 | 922.631 | 962.490 |
| Selskabskapital | 0 | 1 | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -34.000 | -39.600 | -104.743 | -93.592 | -138.763 | -195.061 | -242.932 |
| Årets resultat | -16.000 | -6.092 | -65.142 | 11.150 | -45.170 | -56.299 | -47.871 |
| Egenkapital i alt | -34.000 | -39.599 | -104.742 | -93.591 | -98.763 | -155.061 | -202.932 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -2.000 | 8.270 | -56.251 | 22.130 | -34.515 | -47.457 | -38.623 |
| Resultat af primær drift | -11.000 | -555 | -65.076 | 13.305 | -43.340 | -56.282 | -47.448 |
| EBITDA | -2.000 | 8.270 | -56.251 | 22.130 | -34.515 | -47.457 | -38.623 |
| Resultat før skat | -16.000 | -6.092 | -65.142 | 11.150 | -45.170 | -56.299 | -47.871 |
| Årets resultat | -16.000 | -6.092 | -65.142 | 11.150 | -45.170 | -56.299 | -47.871 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 9.000 | 8.825 | 8.825 | 8.825 | 8.825 | 8.825 | 8.825 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter er drift og udlejning af investeringsejendomme.
Årets resultat anses ikke for tilfredsstillende, da resultatet for året, som er præget af tomgang, er et underskud på 48 tkr. Selskabet er 100% finansieret af kapitalejer, og denne støtter op omkring selskabet og sikrer den fremtidige drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.