ReviSupport ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 25.000 kr. (34% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 42.248 | 38.038 | 130.882 | 62.812 | 40.085 | 31.777 | 40.786 | 93.317 |
| Omsætningsaktiver i alt | 338.211 | 318.039 | 382.621 | 330.511 | 231.192 | 203.148 | 149.758 | 244.465 |
| Anlægsaktiver i alt | 52.225 | 49.601 | 53.094 | 65.276 | 48.951 | 19.658 | 3.750 | 2.000 |
| Aktiver i alt | 390.436 | 367.640 | 435.715 | 395.787 | 280.143 | 222.806 | 153.508 | 246.465 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 227.865 | 149.287 | 188.706 | 114.166 | 62.005 | 92.807 | 13.985 | 15.534 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 21.456 | 126.087 | 50.341 | 17.108 | 0 | — | — | 18.084 |
| Gældsforpligtelser i alt | 249.321 | 275.374 | 239.047 | 131.274 | 62.005 | 92.807 | 13.985 | 33.618 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 42.106 | 31.560 | 136.409 | 154.457 | 125.783 | 79.999 | 89.523 | 137.847 |
| Årets resultat | 49.467 | 19.454 | 104.852 | 68.049 | 6.326 | -45.786 | 9.527 | 73.324 |
| Egenkapital i alt | 132.106 | 81.560 | 186.409 | 254.457 | 210.783 | 129.999 | 139.523 | 212.847 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 209.413 | 182.571 | 297.873 | 244.325 | 80.766 | 92.594 | 89.118 | 198.349 |
| Resultat af primær drift | 84.125 | 52.884 | 144.628 | 92.267 | -7.122 | -36.261 | 7.184 | 92.907 |
| EBITDA | 105.220 | 79.985 | 166.833 | 116.336 | 24.378 | -14.375 | 20.631 | 92.907 |
| Resultat før skat | 64.328 | 24.979 | 134.875 | 87.954 | 5.121 | -57.786 | 12.170 | 93.691 |
| Årets resultat | 49.467 | 19.454 | 104.852 | 68.049 | 6.326 | -45.786 | 9.527 | 73.324 |
| Personaleomkostninger | 104.193 | 102.586 | 131.040 | 127.989 | 56.388 | 106.969 | 68.487 | 105.442 |
| Af- og nedskrivninger | 21.095 | 27.101 | 22.205 | 24.069 | 31.500 | 21.886 | 13.447 | 0 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 40.000 | 0 | — | 50.000 | 35.000 | 0 | — | 25.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabet har 2 primære segmenter, der omfatter:ReviSupport: Afvikling af kursus- og webinarer for regnskabs- og revisorbranchen, udarbejder værktøjer og skabeloner til branchen samt udgiver en række brancheorienterede opslagsbøger (print og digital). I 2024/25 er der ikke udgivet nye publikationer, men der er solgt ydelser i forbindelse med produktion af fagbøger. Herudover er der arbejdet på opdateringer af eksisterende opslagsbøger.Revisupport arbejder aktuelt - sammen med IFAC - på mulig oversættelse af de senest opdaterede revisionsstandarder; ISA 315 og ISA 600 samt den nye ISA for LCE. Tilsvarende forventes der tilvejebragt en oversættelse af den nye ISSA 5000 i forbindelse med ESG-rapportering, men dette projekt er dog udskud til ultimo 2026 som følge af "stopthe-clock"-projektet.2+ Audit: Dette forretningsområde yder support og sparring vedrørende kvalitetsstyring i revisionsvirksomheder, test og gennemgang af systemer for revisionsvirksomheder samt IT-leverandøres standardsystemer.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-07-2024 - 30-06-2025 udviser et resultat på kr. 73.324, og selskabets balance pr. 30-06-2025 udviser en balancesum på kr. 246.465, og en egenkapital på kr. 212.847.Den proces som ledelsen igangsatte i kølvandet på Covid19-pandemien er nu gennemført, hvilket har transformeret virksomheden fra en primær kursusvirksomhed til en leverandør af IT-værktøjer og skabeloner til revisor- og regnskabsbranchen sammen med udarbejdelse af relevant faglitteratur. Der leveres fortsat kurser og webinarer, men nu i langt mindre grad.Effekten af den gennemførte transformation er i året afspejlet et en øget aktivitet og et deraf afledt forbedret resultat, som er i overensstemmelse med ledelsens forventninger.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.