Falcke Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | — | — | — | 99 | 99 |
| Omsætningsaktiver i alt | 334.000 | 334.489 | 336.594 | 258.113 | 0 | — | 99 | 99 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.119.000 | 959.358 | 124.276 | 128.933 | 307.890 | 351.332 | 155.437 | 133.622 |
| Aktiver i alt | 1.453.000 | 1.293.847 | 460.870 | 387.046 | 307.890 | 351.332 | 155.536 | 133.721 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 349.000 | 376.186 | 377.343 | 378.791 | 123.610 | 130.174 | 136.706 | 141.147 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 349.000 | 376.186 | 377.343 | 378.791 | 123.610 | 130.174 | 136.706 | 141.147 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -15.000 | -41.697 | -40.749 | -120.678 | -123.610 | -130.174 | -136.607 | -57.426 |
| Årets resultat | 70.000 | -186.240 | -834.134 | -75.272 | 176.025 | 36.878 | -202.328 | -26.256 |
| Egenkapital i alt | 1.104.000 | 917.661 | 83.527 | 8.255 | 184.280 | 221.158 | 18.830 | -7.426 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | — | -4.375 |
| Resultat af primær drift | 69.000 | -165.751 | -840.707 | -1.092 | 172.912 | 38.941 | -199.645 | -4.375 |
| Resultat før skat | 69.000 | -186.152 | -833.672 | -74.942 | 174.793 | 36.878 | -202.328 | -26.256 |
| Årets resultat | 70.000 | -186.240 | -834.134 | -75.272 | 176.025 | 36.878 | -202.328 | -26.256 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1.000 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af passiv kapitalanbringelse og ejerskab af dattervirksomheder.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -4 t.kr. mod -4 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -26 t.kr. mod -202 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.