Nørrebrew + Vesterbrew ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 3.717 |
| Omsætningsaktiver i alt | 0 | -1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 715.395 |
| Anlægsaktiver i alt | 219.189 | 135.249 | 299.146 | 231.511 | 16.870 | 16.870 | 16.870 | 162.402 | 11.872.267 |
| Aktiver i alt | 219.189 | 135.248 | 299.148 | 231.513 | 16.872 | 16.871 | 16.871 | 162.402 | 12.587.662 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 97.446 | 104.521 | 13.792 | 18.409 | 22.231 | 28.495 | 25.272 | 193.074 | 4.387.639 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | 8.308.837 |
| Gældsforpligtelser i alt | 97.446 | 104.521 | 13.792 | 18.409 | 22.231 | 28.495 | 25.272 | 193.074 | 12.696.476 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 751 | -19.273 | -27.415 | -32.032 | -55.359 | -61.624 | -58.401 | -80.672 | -158.814 |
| Årets resultat | 66.794 | -91.016 | 254.629 | -72.252 | -218.462 | -6.264 | 3.223 | -22.271 | -78.142 |
| Egenkapital i alt | 121.743 | 30.727 | 285.356 | 213.104 | -5.359 | -11.624 | -8.401 | -30.672 | -108.814 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -5.000 | -5.001 | -27.629 | -4.375 | -3.499 | -5.875 | 4.063 | -2.600 | -18.546 |
| Resultat af primær drift | -5.000 | -5.001 | -27.629 | -4.375 | -3.499 | -5.875 | 4.063 | -2.600 | -18.546 |
| Resultat før skat | 68.292 | -91.016 | 254.629 | -72.252 | -218.462 | -6.264 | 3.223 | -22.271 | -100.208 |
| Årets resultat | 66.794 | -91.016 | 254.629 | -72.252 | -218.462 | -6.264 | 3.223 | -22.271 | -78.142 |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive holdingselskab samt udøve anden investeringsvirksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -18.546 kr. mod -2.600 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -78.142 kr. mod -22.271 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for mindre tilfredsstillende. Selskabets ledelse er blevet opmærksom på overtrædelse af selskabsloven og iværksat tiltag, for at rette op på dette med det samme. KapitalberedskabSelskabets ledelse er opmærksom på, at over halvdelen af selskabskapitalen er tabt. Selskabets ledelse forventer, at selskabet vil reetablere sin egenkapital inden for en kortere årrække gennem positiv drift, henset til stigende niveau i aktiviteterne i de kommende regnskabsår.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.