SUMAK F.M.B.AAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 259.656 | 258.096 | 281.626 | 517.802 | 542.954 | 733.192 | 788.019 | 794.145 | 733.268 |
| Omsætningsaktiver i alt | 329.963 | 343.670 | 443.607 | 628.119 | 686.364 | 960.488 | 1.053.859 | 1.137.635 | 1.049.631 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 329.963 | 343.670 | 443.607 | 628.119 | 686.364 | 960.488 | 1.053.859 | 1.137.635 | 1.049.631 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 246.533 | 216.054 | 275.534 | 392.319 | 411.116 | 580.085 | 566.606 | 534.487 | 398.798 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 18.563 | 57.965 | 58.834 | 0 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 246.533 | 216.054 | 294.097 | 450.284 | 469.950 | 580.085 | 566.606 | 534.487 | 398.798 |
| Selskabskapital | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Overført resultat | 83.430 | 127.616 | 149.510 | 177.835 | 216.414 | 380.403 | 487.253 | 603.148 | 650.833 |
| Årets resultat | 78.919 | 44.186 | 21.894 | 28.325 | 38.579 | 163.989 | 106.850 | 115.895 | 47.685 |
| Egenkapital i alt | 83.430 | 127.616 | 149.510 | 177.835 | 216.414 | 380.403 | 487.253 | 603.148 | 650.833 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 960.838 | 1.224.019 | 1.311.167 | 1.236.659 | 1.313.337 | 1.706.344 | 1.755.609 | 2.050.718 | 1.929.447 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 101.557 | 57.012 | 28.362 | 36.289 | 49.601 | 210.299 | 137.562 | 148.784 | 61.941 |
| Årets resultat | 78.919 | 44.186 | 21.894 | 28.325 | 38.579 | 163.989 | 106.850 | 115.895 | 47.685 |
| Personaleomkostninger | 858.342 | 1.166.158 | 1.282.168 | 1.200.364 | 1.262.741 | 1.494.494 | 1.616.186 | 1.901.528 | 1.865.607 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 3 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Sumak er en café og cateringvirksomhed, der vægter god, veltilberedt og sund mad højt. De er beliggende i Kvarterhuset på Motalavej i Korsør og her kan man hver dag nyde klassisk dansk mad lavet af gode råvarer og med stor kærlighed til kogekunsten. Der er et stort fokus på at arbejde mere klimabevidst og bæredygtigt ved at anvende årstidens grønt og mindske brugen af kød. Caféen er stamsted for flere faste kunder, der ser måltidet som dagens højdepunkt. Sumak har samarbejdsaftaler med BoligKorsør omkring driften af Kvarterhuset og de løser flere opgaver her samt leverer daglig mad til kunder i området.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.25 - 31.12.25 udviser et resultat på DKK 47.685 mod DKK 115.895 for tiden 01.01.24 - 31.12.24. Balancen viser en egenkapital på DKK 650.833.Foreningen er en registreret socialøkonomisk virksomhed, og skal som følge deraf rapportere specifikke oplysninger i forbindelse med aflæggelse af årsrapporten.Foreningen har ikke indgået nogle aftaler med personer der er nærtstående part til foreningen.Foreningen er ikke afhængig af det offentlige, men har aftaler med kommunen, som er indgået på markedsmæssige vilkår.Der har ikke været søgt fondsmidler i 2025. Der har og vil ikke blive udloddet af foreningens formue. Forenings formål er som nævnt i afsnittet om væsentlige aktiviteter, at fremme lokal inklusion og opkvalificere kvinder af anden baggrund end dansk samt skabe jobmuligheder for samme. Dette er i regnskabsåret gjort ved gennemførelse af 28 forløb for målgruppen. 19 i forløb er afsluttede og 9 er stadig i forløb. Vi har i 2025 opnået følgende resultater: 1 i fleksjob fra de afslutttede deltagere i forløb3 er i praktik0 er i uddannelse0 er i nyt SØV forløb8 deltagere er ledige5 er bevilget førtidspension0 er fraflyttet kommunen1 er i småjob1 er i ordinært jobDet betyder at 31 % er gået videre til fleksjob, praktik, ordinært job og lønnede timer efter endt forløb. 26% er tilkendt førtidspension, 1 er fraflyttet kommune og 42% er fortsat ledige og afventer ny indsats. Der er ingen frivillige tilknytte
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.