Bo Bio Consult ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
59.461 kr.-80,9%
Bruttofortjeneste 2022/23
-20,6%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017/18–2022/23
Nøgletal
2022/2382,6%
Soliditetsgrad
5,7×
Likviditetsgrad
23,9%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Biodiesel Operation, BO Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 17.024 | 57.317 | 83.681 | 76.300 | 27.619 | 76.633 |
| Omsætningsaktiver i alt | 36.588 | 78.335 | 102.986 | 169.697 | 93.526 | 108.110 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 36.588 | 78.335 | 102.986 | 169.697 | 93.526 | 108.110 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 37.456 | 40.006 | 51.194 | 57.872 | 17.249 | 18.804 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 8.430 | 8.331 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 37.456 | 40.006 | 51.194 | 66.302 | 25.580 | 18.804 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -50.868 | -11.671 | 1.792 | 53.395 | 17.946 | 39.306 |
| Årets resultat | -27.854 | 39.197 | 13.463 | 51.603 | -35.449 | 21.360 |
| Egenkapital i alt | -868 | 38.329 | 51.792 | 103.395 | 67.946 | 89.306 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 187.921 | 261.698 | 428.240 | 538.815 | 310.765 | 59.461 |
| Resultat af primær drift | -21.637 | 34.315 | 17.622 | 68.409 | -36.143 | 21.510 |
| Resultat før skat | -18.627 | 33.998 | 16.655 | 65.754 | -35.548 | 21.360 |
| Årets resultat | -27.854 | 39.197 | 13.463 | 51.603 | -35.449 | 21.360 |
| Personaleomkostninger | 209.558 | 227.383 | 410.618 | 470.406 | 346.908 | 37.951 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets formål er at drive rådgivende ingeniørvirksomhed indenfor produktions- og maskinteknik, samt enhver i forbindelse hermed stående virksomhed.
Årets resultat anses for tilfredsstillende. For det kommende år forventes et tilsvarende positivt resultat.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.