A-Maler ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.028.996 | 127.271 | 124.063 | 512.016 | 601.135 | 913.857 | 1.347.526 | 660.900 | 323.539 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.583.570 | 1.682.000 | 2.206.375 | 2.057.937 | 2.498.307 | 2.060.013 | 3.340.936 | 1.819.475 | 1.518.372 |
| Anlægsaktiver i alt | 17.120 | 108.560 | 100.000 | 100.000 | 155.838 | 227.126 | 217.966 | 169.806 | 153.360 |
| Aktiver i alt | 3.600.690 | 1.790.560 | 2.306.375 | 2.157.937 | 2.654.145 | 2.287.139 | 3.558.902 | 1.989.281 | 1.671.732 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.019.955 | 316.284 | 764.848 | 613.743 | 863.740 | 483.023 | 2.531.786 | 1.016.140 | 497.737 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 71.996 | 55.745 | 39.024 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.019.955 | 316.284 | 764.848 | 613.743 | 863.740 | 555.019 | 2.587.531 | 1.055.164 | 497.737 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 1.424.935 | 1.424.276 | 1.491.527 | 1.494.194 | 1.683.405 | 1.623.220 | 921.371 | 884.117 | 1.123.995 |
| Årets resultat | 985.045 | -659 | 67.251 | 2.667 | 246.211 | -1.285 | -701.849 | -37.255 | 239.876 |
| Egenkapital i alt | 1.580.735 | 1.474.276 | 1.541.527 | 1.544.194 | 1.790.405 | 1.732.120 | 971.371 | 934.117 | 1.173.995 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | 1.067.723 | 646.284 | 921.527 | 2.147.858 | 1.500.325 | 4.312.650 | 4.726.800 | 3.130.600 |
| Resultat af primær drift | 1.188.618 | 30.548 | 102.042 | 16.999 | 399.255 | 29.199 | -687.714 | 3.336 | 257.032 |
| EBITDA | 1.197.178 | 39.108 | 110.602 | 16.999 | 403.680 | 71.844 | -639.554 | 51.496 | 314.792 |
| Resultat før skat | 1.169.845 | 771 | 88.462 | 5.753 | 387.696 | 987 | -701.849 | -37.255 | 239.876 |
| Årets resultat | 985.045 | -659 | 67.251 | 2.667 | 246.211 | -1.285 | -701.849 | -37.255 | 239.876 |
| Personaleomkostninger | 798.487 | 1.028.615 | 535.682 | 904.528 | 1.524.178 | 1.428.481 | 4.952.204 | 4.675.304 | 2.815.808 |
| Af- og nedskrivninger | 8.560 | 8.560 | 8.560 | 0 | 4.425 | 42.645 | 48.160 | 48.160 | 57.760 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 1 | 1 | 3 | — | 12 | 0 | 7 |
| Udbytte | 105.800 | 0 | — | — | 57.000 | 58.900 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at drive virksomhed indenfor malerfaget og tilstødende fag, og hermed forbundet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2025 - 30. juni 2026 udviser et resultat på kr. 239.876, og selskabets balance pr. 30. juni 2026 udviser en balancesum på kr. 1.671.732, og en egenkapital på kr. 1.173.995.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.