Fors Grøn Energi A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Der er ingen data for dette nøgletal.
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 37352543.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 379.000 | 542.000 | 740.000 | 935.000 | 1.125.000 | 1.644.000 | 877.000 | 861.000 | 1.152.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 384.000 | 547.000 | 745.000 | 935.000 | 1.125.000 | 1.644.000 | 877.000 | 863.000 | 1.152.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.307.000 | 2.247.000 | 2.106.000 | 1.946.000 | 1.958.000 | 1.948.000 | 2.911.000 | 2.705.000 | 2.504.000 |
| Aktiver i alt | 2.691.000 | 2.794.000 | 2.851.000 | 2.881.000 | 3.083.000 | 3.592.000 | 3.788.000 | 3.568.000 | 3.656.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 48.000 | 80.000 | 112.000 | 189.000 | 227.000 | 341.000 | 386.000 | 85.000 | 164.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 48.000 | 80.000 | 112.000 | 189.000 | 227.000 | 341.000 | 386.000 | 85.000 | 164.000 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 2.143.000 | 2.154.000 | 2.134.000 | 2.094.000 | 2.154.000 | 2.647.000 | 2.704.000 | 2.786.000 | 2.992.000 |
| Årets resultat | 69.000 | 11.000 | -20.000 | -40.000 | 60.000 | 493.000 | 57.000 | 82.000 | 206.000 |
| Egenkapital i alt | 2.643.000 | 2.654.000 | 2.634.000 | 2.594.000 | 2.654.000 | 3.147.000 | 3.204.000 | 3.286.000 | 3.492.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Resultat af primær drift | -48.000 | -35.000 | -34.000 | -39.000 | -37.000 | -41.000 | -33.000 | -39.000 | -47.000 |
| Resultat før skat | 51.000 | 71.000 | 25.000 | -5.000 | 166.000 | 469.000 | 153.000 | 83.000 | 41.000 |
| Årets resultat | 69.000 | 11.000 | -20.000 | -40.000 | 60.000 | 493.000 | 57.000 | 82.000 | 206.000 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at varetage el-produktion baseret på vedvarende energi og besidde ejerandele i selskaber, der udøver el-produktionsvirksomheder baseret på vedvarende energi, samt efter bestyrelsens skøn hermed belægtet virksomhed. Selskabets aktiviteter skal bidrage til Roskilde Kommunes målsætning om nedbringelse af CO2-udledning. Selskabets El-produktionsaktiviteter udgør i hovedsagen følgende:• Interessent med andele i Prøvestenens Vindmøllelaug• Interessent med andele i Hanstholm Havn VindkraftPrøvestenens Vindmøllelaug har investeret i en Vestas V80-2.0 MW VCS Mark 7 vindmølle. Møllen har en 80 meter rotor og et 67 m tårn og er således 107 m høj målt til vingespidsen. Hanstholm Havn Vindkraft ejer og driver 1 stk. Vestas V126 3,6 MW vindmølle, som er en pitchreguleret mølle med en rotordiameter på 126 meter og en navhøjde på 87 meter.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.