Signe Bräuner Tandlægeholding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 75.800 kr. (25% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | — | — | — | 499.196 | 737.006 | 1.036.683 |
| Omsætningsaktiver i alt | 28.122 | 29.246 | 30.416 | 31.653 | 32.898 | 25.000 | 525.362 | 764.338 | 1.065.108 |
| Anlægsaktiver i alt | 25.000 | 25.000 | 25.000 | 25.000 | 25.000 | 25.000 | 25.000 | 25.000 | 25.000 |
| Aktiver i alt | 53.122 | 54.246 | 55.416 | 56.653 | 57.898 | 50.000 | 550.362 | 789.338 | 1.090.108 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 687 | 6.113 | 6.373 | 1.368 | 1.692 | 2.275 | 2.275 | 3.196 | 3.196 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 687 | 6.113 | 6.373 | 1.368 | 1.692 | 2.275 | 2.275 | 3.196 | 3.196 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 2.435 | -1.867 | -957 | 5.285 | 6.206 | -2.275 | 437.087 | 736.142 | 961.112 |
| Årets resultat | 2.435 | -4.302 | 910 | 6.242 | 921 | -8.478 | 500.362 | 299.055 | 300.770 |
| Egenkapital i alt | 52.435 | 48.133 | 49.043 | 55.285 | 56.206 | 47.725 | 548.087 | 786.142 | 1.086.912 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | 1 | — | — | — | — |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 3.122 | -4.055 | 1.166 | 7.610 | 1.200 | -8.478 | 500.362 | 299.055 | 300.770 |
| Årets resultat | 2.435 | -4.302 | 910 | 6.242 | 921 | -8.478 | 500.362 | 299.055 | 300.770 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | 61.000 | 0 | 75.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive virksomhed som holdingselskab med besiddelse af kapitalandele.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på 300.770 kr. mod et overskud på 299.055 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på 1.086.912 kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.