VPI ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet VFF Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 44.000 | 42.464 | 1.446 | 67.235 | 65.831 | 54.169 | 53.302 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | 5.894.295 | 115.831 | 104.169 | 53.302 |
| Anlægsaktiver i alt | 9.200.000 | 14.200.000 | 12.727.701 | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 9.244.000 | 14.242.464 | 12.829.147 | 5.894.295 | 115.831 | 104.169 | 53.302 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.144.000 | 410.241 | 6.986.218 | 896.711 | 46.937 | 45.737 | 51.388 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 5.825.000 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.144.000 | 6.235.241 | 6.986.218 | 896.711 | 46.937 | 45.737 | 51.388 |
| Selskabskapital | 845.000 | 845.000 | 845.000 | 845.000 | 845.000 | 845.000 | 845.000 |
| Overført resultat | 7.255.000 | 7.162.223 | 4.247.929 | 4.152.584 | -776.106 | -786.568 | -843.086 |
| Årets resultat | -123.000 | -92.887 | -2.914.295 | -12.943 | -4.928.690 | -10.462 | -66.518 |
| Egenkapital i alt | 8.100.000 | 8.007.223 | 5.092.929 | 4.997.584 | 68.894 | 58.432 | 1.914 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -10.000 | -19.805 | -1.431.068 | -10.901 | -4.927.787 | -10.475 | -64.451 |
| Resultat af primær drift | -150.000 | -19.805 | — | -10.901 | -4.927.787 | -10.475 | -64.451 |
| EBITDA | -10.000 | -19.805 | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -153.000 | -35.168 | -2.914.295 | -12.943 | -4.928.690 | -10.462 | -66.518 |
| Årets resultat | -123.000 | -92.887 | -2.914.295 | -12.943 | -4.928.690 | -10.462 | -66.518 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 140.000 | 0 | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er at investere i professionelle fodboldspillere samt anden dermed efter direktionens skøn beslægtet hermed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -64 t.kr. mod -10 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -67 t.kr. mod -10 t.kr. sidste år. Årets resultat før skat er påvirket negativt med 50 t.kr., som skal henføres til nedskrivning af fordringer. Omkostningen er indeholdt i regnskabsposten andre eksterne omkostninger og indgår i bruttofortjenesten Selskabet har tabt mere end halvdelen af selskabskapitalen og er dermed underlagt selskabslovens regler om kapitaltab. Ledelsen vil på generalforsamlingen redegøre for, hvordan selskabskapitalen forventes reetableret.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.