Bondegården Dora ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-78.918 kr.-227,3%
Bruttofortjeneste 2021/22
Nøgletal
2021/22-209.561 kr.
EBITDA
41,8%
Soliditetsgrad
0,2×
Likviditetsgrad
-258,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20232023Skattepligtig indkomst -39.301 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -124.071 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 55.179 kr.Fratrukket underskud 644 kr.12.122 kr.
2020Skattepligtig indkomst -644 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 77.583 kr.17.050 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2022
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 18.403 | 70.699 | 103.673 | 114.713 | 1.255 |
| Omsætningsaktiver i alt | 18.403 | 70.699 | 103.673 | 114.713 | 19.410 |
| Anlægsaktiver i alt | 80.080 | 124.920 | 100.160 | 243.200 | 142.240 |
| Aktiver i alt | 98.483 | 195.619 | 203.833 | 357.913 | 161.650 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 66.883 | 103.906 | 97.915 | 84.887 | 85.356 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 66.883 | 103.906 | 97.915 | 84.887 | 85.356 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 31.599 | 51.713 | 65.918 | 202.552 | 27.637 |
| Årets resultat | 38.471 | 60.113 | 14.205 | 136.634 | -174.915 |
| Egenkapital i alt | 31.600 | 91.713 | 105.918 | 242.552 | 67.637 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | — | 126.651 | -25.708 | 61.973 | -78.918 |
| Resultat af primær drift | 46.453 | 80.659 | 2.702 | 194.793 | -212.521 |
| EBITDA | — | — | — | 197.753 | -209.561 |
| Resultat før skat | 43.373 | 77.572 | -644 | 194.319 | -213.107 |
| Årets resultat | 38.471 | 60.113 | 14.205 | 136.634 | -174.915 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 10.220 | 180 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 2.960 | 2.960 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | 2 | 1 | 1 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets aktivitet består i at drive virksomhed inden for landbrug og hestehold samt dermed beslægtede aktiviteter.
Årets resultat efter skat udgør -174.915 kr. mod 136.634 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.