VH Værktøj ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Macla Inwest ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 83 | 0 | 6.437 | 13.577 | 9.578 | 0 | — | 789 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.190.125 | 2.095.708 | 2.693.954 | 2.473.387 | 2.664.701 | 5.089.046 | 4.838.123 | 4.963.329 | 5.132.937 |
| Anlægsaktiver i alt | 146.948 | 93.218 | 106.290 | 86.541 | 97.217 | 77.628 | 58.039 | 43.114 | 37.514 |
| Aktiver i alt | 2.337.073 | 2.188.926 | 2.800.244 | 2.559.928 | 2.761.918 | 5.166.674 | 4.896.162 | 5.006.443 | 5.170.451 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.548.846 | 1.745.976 | 2.464.927 | 2.081.554 | 2.400.181 | 4.626.724 | 4.352.960 | 4.575.462 | 4.503.646 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 336.847 | 126.160 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.885.693 | 1.872.136 | 2.464.927 | 2.081.554 | 2.400.181 | 4.626.724 | 4.352.960 | 4.575.462 | 4.503.646 |
| Selskabskapital | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 |
| Overført resultat | 299.480 | 166.790 | 185.317 | 328.374 | 211.737 | 389.950 | 393.202 | 280.981 | 516.805 |
| Årets resultat | 87.441 | -132.690 | 18.527 | 143.057 | -116.636 | 178.212 | 3.252 | -112.221 | 235.824 |
| Egenkapital i alt | 449.480 | 316.790 | 335.317 | 478.374 | 361.737 | 539.950 | 543.202 | 430.981 | 666.805 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 665.652 | 574.595 | 809.684 | 927.413 | 1.035.537 | 1.183.244 | 957.148 | 703.990 | 1.085.328 |
| Resultat af primær drift | 178.816 | -108.206 | 88.418 | 245.648 | -104.297 | 326.305 | 153.555 | 16.501 | 425.956 |
| EBITDA | 197.976 | -82.629 | 112.441 | 265.397 | -86.973 | 345.894 | 173.144 | 31.426 | 431.556 |
| Resultat før skat | 113.609 | -168.890 | 25.627 | 185.331 | -148.136 | 233.312 | 4.935 | -139.776 | 306.842 |
| Årets resultat | 87.441 | -132.690 | 18.527 | 143.057 | -116.636 | 178.212 | 3.252 | -112.221 | 235.824 |
| Personaleomkostninger | 467.676 | 657.224 | 688.394 | 662.016 | 1.122.510 | 837.350 | 784.004 | 672.564 | 653.772 |
| Af- og nedskrivninger | 19.160 | 25.577 | 24.023 | 19.749 | 17.324 | 19.589 | 19.589 | 14.925 | 5.600 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Omfatter køb og salg af værktøj, både nyt og brugt til private og erhverv, herunder udlejning af værktøj og maskiner.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på 235.824 kr. mod et underskud på 112.221 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på 666.805 kr. Årets resultat er positivt påvirket af et øget aktivitetsniveau samt en fokusering af virksomhedens aktiviteter.Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.Moderselskabet Macla Inwest ApS har overfor selskabet bekræftet, at moderselskabet vil tilføre den nødvendige likviditet til at opretholde selskabets drift i 2026, og herunder ikke kræver selskabets gæld til tilknyttede virksomheder indfriet, såfremt denne finansiering er nødvendig for servicering af selskabets forpligtelser.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.