GNERD ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 58.348 | 21.145 | 47.931 | 55.118 | 571 | 1.570 | 1.250 | 3.893 |
| Omsætningsaktiver i alt | 310.598 | 21.145 | 47.931 | 55.887 | 1.340 | 1.570 | 1.250 | 3.893 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 1.094.962 | 2.109.247 | 3.189.462 | 8.965.100 | 8.535.014 | 2.710.381 | 2.005.434 |
| Aktiver i alt | 310.598 | 1.116.107 | 2.157.178 | 3.245.349 | 8.966.440 | 8.536.584 | 2.711.631 | 2.009.327 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.500 | 473.750 | 1.274.098 | 1.491.336 | 1.804.144 | 2.387.727 | 2.594.726 | 2.722.228 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.500 | 473.750 | 1.274.098 | 1.491.336 | 1.804.144 | 2.387.727 | 2.594.726 | 2.722.228 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 258.098 | 592.357 | 833.080 | 1.704.013 | 7.112.296 | 6.098.857 | 66.905 | -762.901 |
| Årets resultat | 228.981 | 334.259 | 240.723 | 870.933 | 5.408.283 | -1.013.439 | -6.031.952 | -829.805 |
| Egenkapital i alt | 308.098 | 642.357 | 883.080 | 1.754.013 | 7.162.296 | 6.148.857 | 116.905 | -712.901 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttofortjeneste | -4.562 | -6.750 | -11.531 | — | — | — | — | — |
| Resultat af primær drift | -4.562 | -6.750 | -11.531 | -8.818 | -108.876 | -410.983 | -86.728 | -13.018 |
| Resultat før skat | 228.981 | 334.259 | 240.723 | 870.933 | 5.408.283 | -1.013.439 | -6.031.952 | -829.805 |
| Årets resultat | 228.981 | 334.259 | 240.723 | 870.933 | 5.408.283 | -1.013.439 | -6.031.952 | -829.805 |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | — | — | 100.000 | 400.000 | 75.000 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Hovedaktiviteten har i lighed med tidligere år bestået af at eje kapitalandele i andre selskaber samt at udøve investeringsvirksomhed og anden beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør -829.805 mod -6.031.952 sidste år. 0,0Ledelsen anser årets resultat for forventet. Kapitalberedskab Hovedanpartshaveren Jens Davidsen har overfor selskabet, erklæret, at ville støtte med likviditet i det omfang, det bliver nødvendigt, således at selskabet kan gennemføre sine planer og målsætninger frem til næste ordinære generalforsamling i 2026. Ledelsen forventer at reetablere egenkapitalen via fremtidig drift. Årsrapporten er derfor aflagt under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.