Gas Storage Denmark Holding A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Der er ingen data for dette nøgletal.
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 200.000.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 28980671.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 137.891.000 | 219.054.000 | 0 | — | 27.077.000 | 27.085.000 | 27.848.000 | 0 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 143.528.000 | 226.486.000 | 315.188.000 | 32.601.000 | 181.747.000 | 265.922.000 | 346.928.000 | 560.699.000 | 665.083.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.206.959.000 | 1.131.388.000 | 1.523.510.000 | 1.587.544.000 | 1.480.498.000 | 1.554.414.000 | 1.575.258.000 | 867.574.000 | 774.921.000 |
| Aktiver i alt | 1.350.487.000 | 1.357.874.000 | 1.838.698.000 | 1.620.145.000 | 1.662.245.000 | 1.820.336.000 | 1.922.186.000 | 1.428.273.000 | 1.440.004.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 7.408.000 | 6.490.000 | 430.981.000 | 6.000 | 5.000 | 19.000 | 1.766.000 | 3.418.000 | 0 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 426.871.000 | 427.227.000 | 0 | 100.000.000 | 100.000.000 | 100.000.000 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 434.279.000 | 433.717.000 | 430.981.000 | 100.006.000 | 100.005.000 | 100.019.000 | 1.766.000 | 3.418.000 | 0 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 915.708.000 | 923.657.000 | 1.407.217.000 | 1.519.639.000 | 1.572.436.000 | 1.719.817.000 | 1.919.920.000 | 1.424.645.000 | 1.238.174.000 |
| Årets resultat | 17.035.000 | 9.755.000 | 82.378.000 | 109.988.000 | 30.924.000 | 117.588.000 | 224.798.000 | -490.178.000 | 13.529.000 |
| Egenkapital i alt | 916.208.000 | 924.157.000 | 1.407.717.000 | 1.520.139.000 | 1.562.240.000 | 1.720.317.000 | 1.920.420.000 | 1.424.855.000 | 1.440.004.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 15.418.000 | 7.748.000 | 79.906.000 | 108.622.000 | 30.683.000 | 117.351.000 | 226.564.000 | -486.760.000 | 15.729.000 |
| Årets resultat | 17.035.000 | 9.755.000 | 82.378.000 | 109.988.000 | 30.924.000 | 117.588.000 | 224.798.000 | -490.178.000 | 13.529.000 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | — | 200.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 20255.1 Hovedaktivitet Selskabet drives alene som holdingselskab for datterselskabet Gas Storage Denmark. Datterselskabet driver de to danske undergrundslagre og leverer herfra lager- og fleksibilitetsydelser på de nordvesteuropæiske markeder for biogas og naturgas, herunder også nødlager, som er afgørende for den danske forsyningssikkerhed. Undergrundslagrene er en integreret del af den danske kritiske energiinfrastruktur og fungerer i et tæt samspil særligt med gastransmissionssystemet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.